REKLAMA
REKLAMA

Banki

Alior: walka z kosztami ryzyka

Wysokie koszty ryzyka mogą być tyko przejściowe, ale zmiana podejścia do nowej akcji kredytowej może przyczynić się do spadku marży. Ważne jest to, że bank nie potrzebuje emisji akcji – ocenia Ipopema.
Foto: Bloomberg

Analitycy Ipopemy Securities w wydanym w czwartek raporcie podtrzymali rekomendację Kupuj dla Alior Banku, ale obniżyli wartość godziwą akcji z 81,25 zł do 55,0 zł. Raport wydano przy kursie 45,12 zł, dziś na GPW notowania spadały o 2,5 proc., do 42,22 zł. Przez rok kurs osunął się o blisko 38 proc., kapitalizacja stopniała o 3,3 mld zł, do 5,51 mld zł.

„Wyższe rezerwy, szczególnie w segmencie korporacyjnym, i nieco niższe prognozy przychodów doprowadziły nas do obniżenia naszych oczekiwań dotyczących zysków netto o 41 proc. dla 2019 i 29 proc. dla 2020. Uważamy jednak, że ostatni znaczny spadek ceny akcji jest nieco zbyt głęboki, ponieważ pozycja kapitałowa banku pozostaje stabilna i nie widzimy ryzyka emisji akcji, co mogło być oczekiwane przez rynek jako możliwy scenariusz, gdyby pogłębiły się problemy z jakością kredytów" – czytamy w raporcie Ipopemy. Analitycy uważają, że oczekiwany zwrot z kapitału wynoszący około 9,4 proc. uzasadnia  wskaźnik C/WK co najmniej 1,0; zatem obecne dyskonto do wartości księgowej implikuje solidny potencjał wzrostu o 22 proc. - dodano. Broker zakłada, że w tym roku zysk netto Aliora wyniesie 517 mln zł wobec 708 mln zł w 2018 r. W przyszłym ma wynieść 691 mln zł. ROE w tym i przyszłym roku miałoby w takim scenariuszu wynieść 7,7 proc. i 9,4 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami wyniki Alior Banku w drugim kwartale okazały się bardzo słabe ze względu na wyjątkowo wysokie koszty ryzyka w segmencie korporacyjnym. Jednak zdaniem analityków większe znaczenie ma nadwyżka kapitałowa banku ponad minimalne wymogi, która poprawiła się w II kwartale o 250 mln zł wobec poprzedniego kwartału. To znacznie zmniejszyło ryzyko emisji akcji lub ograniczenia wzrostu akcji kredytowej.

„Alior podniósł swoje oczekiwania dotyczące kosztów ryzyka z 1,8 proc. do 2,3 [rpc/ w całym roku 2019 r., co sugeruje, że powinny one ustabilizować się na poziomie 2,0 proc. w drugiej połowie tego roku w porównaniu do 2,6 proc. odnotowanych w pierwszej. Zgadzamy się, że wiarygodność Aliora pogorszyła się pod tym względem, jednakże zarząd banku ogłosił uruchomienie kilku inicjatyw. Bank obecnie analizuje ekspozycje na ryzyko i wymaga od klientów dodatkowych zabezpieczeń lub obniżenia wartości limitów kredytowych. Jednocześnie ryzyko w segmencie detalicznym wydaje się być pod kontrolą. Mniej ryzykowna ekspozycja prawdopodobnie jednak wpłynie na marżę odsetkową: zakładamy zatem stopniowy spadek o 6 punków bazowych w kolejnych latach" - dodano.

Ten tekst jest skrótem rekomendacji, której autorem jest Łukasz Jańczak. Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji odbyło się 8 sierpnia o godzinie 7.58. W załączniku zamieszczamy zastrzeżenia prawne.

Załączniki

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA