REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO BP i Santander o cięciu stóp

Kolejne dwa banki przedstawiły wpływ obniżek stóp procentowych na ich wyniki. W obu będzie to blisko jedna czwarta ubiegłorocznego zysku netto.
Foto: Bloomberg

PKO BP ocenia, że negatywny wpływ łącznej obniżki stóp procentowych o 140 pb, do 0,10 proc., oraz wcześniejsze zmiany dotyczące rezerwy obowiązkowej oraz niektórych decyzji innych instytucji monetarnych i nadzorczych, sięgnie w tym roku 850-900 mln zł i widoczny będzie głównie w drugim półroczu.

Banki aktualizują swoje szacunki po tym jak w czwartek Rada Polityki Pieniężnej obcięła stopy o kolejne 40 pb po cięciu po 50 pb w marcu i kwietniu. Po obniżce stóp o łącznie 100 pb PKO BP szacował pod koniec kwietnia, że negatywny wpływ na wynik netto sięgnie w tym orku 550 do 600 mln zł. Dla porównania w 2019 r. zysk netto grupy wyniósł 4,03 mld zł. Prognozy analityków po cięciu stóp o 100 pb zakładały, że tegoroczny zysk spadnie do około 2 mld zł (prognozy różniły się w zależności od założeń dotyczących skali wzrostu odpisów). Także Santander Bank Polska oszacował wpływ cięcia stóp na swoje wyniki. W jego przypadku zmniejszą wynik z odsetek o 635-700 mln zł w tym roku (525-575 mln zł w samym banku i 110-125 mln zł w SCB). Santander podał, że wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach, a jego rzeczywista skala będzie uzależniona od kształtu krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych i możliwych zmian bilansu. Po pierwszych dwóch obniżkach Santander Bank Polska szacował, że obniżki stóp zmniejszą wynik grupy z tytułu odsetek w tym roku o 380-450 mln zł.

Te szacunki oznaczają, że negatywny wpływ na wynik netto w całym roku wyniesie 515-570 mln zł. Dla porównania w 2019 r. Santander wypracował 2,14 mld zł, ostatnie prognozy, ale bazujące na obniżkach stóp „tylko" o 100 pb, zakładały, że w tym roku zysk netto spadnie do około 1,3 mld zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA