Banki

BOŚ pozyska z emisji akcji mniej niż planował

Bank Ochrony Środowiska z emisji akcji dostanie ponad 300 mln zł wobec pierwotnie oczekiwanych 400 mln zł.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

BOŚ wyemituje 30,07 mln nowych akcji serii V po 10 zł i pozyska 300,7 mln zł na rozwój akcji kredytowej w obszarze projektów proekologicznych m.in. zakrojonych na dużą skalę i realizowanych przez rząd programów antysmogowych czy Programu Mieszkanie+.

Oferta była prawdopodobnie trudna, bo trwała od marca, kiedy bank ogłosił jej rozpoczęcie w trybie subskrypcji prywatnej. Chciał pozyskać 400 mln zł emitując do 40 mln akcji serii po 10 zł. Popyt okazał się jednak mniejszy i nic dziwnego, bo wyniki oraz rentowność banku są słabe, a kurs na GPW był niższy (oscyluje wokół 9 zł) niż cena z oferty.

Na szczęście dla banku dostał on wsparcie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, swojego głównego akcjonariusza (ma 52 proc. kapitału). Fundusz wcześniej zadeklarował gotowość objęcia nowo emitowanych akcji i miał przeznaczyć na to maksymalnie 210 mln zł.

Obecna kapitalizacja BOŚ na GPW to zaledwie 600 mln zł, czyli tylko 0,32 wartości księgowej. Latem 2016 r. bank wyemitował również 40 mln akcji, także po 10 zł za sztukę, i pozyskał 400 mln zł.

- BOŚ jest jedynym w Polsce bankiem o tak wysokich kompetencjach, popartych ponad 27 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w finansowaniu projektów proekologicznych. Dzięki kapitałowi pozyskanemu z emisji akcji wykorzystamy pojawiającą się szansę rynkową dla wzmocnienia pozycji banku na rynku kredytów proekologicznych. Bank wpisuje się w szereg inicjatyw związanych z wdrożeniem Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, realizowanych przy wspólnym udziale z naszym głównym akcjonariuszem, czyli Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Funduszami Wojewódzkimi – przekonuje Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Prezes twierdzi, że pozyskanie środków w okresie „tak wymagającym na rynku kapitałowym" to duży sukces. - Indeks WIG Banki spadł od początku roku o kilka procent. Zaufanie inwestorów, którzy nabyli akcje Banku i dostrzegli potencjał rozwoju BOŚ, jest dla nas bardzo istotne, bowiem pozwala nie tylko na realizację naszych planów strategicznych, stwarza także możliwość angażowania się w innowacyjne i rozwojowe dla banku projekty, które są zgodne z założeniami biznesowymi oraz ideą banku, jako jednego z filarów rozwoju polityki ekologicznej Kraju – dodaje Białowąs.

Bank pracuje nad prospektem emisyjnym związanym z dopuszczeniem nowych akcji do obrotu na GPW. Złożenie prospektu do zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego nastąpi w ciągu kilku tygodni.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły