Analizy

#WykresDnia: EBC odrzuca apel o umorzenie długów

100 ekonomistów i polityków wzywa EBC do umorzenia 2,5 miliarda euro długu. Christine Lagarde odrzuciła ten apel.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

O anulowanie długu publicznego posiadanego przez EBC i „odzyskanie kontroli" nad naszym przeznaczeniem apeluje do Europejskiego Banku Centralnego ponad stu polityków, ekonomistów i działaczy z całej Europy, w tym Aurore Lalucq, Nicolas Dufrene, Jézabel Couppey-Soubeyran, Laurence Scialom, Thomas Piketty, Laszlo Andor i Paul Magnette.

„Debata na temat umorzenia długów Europejskiego Banku Centralnego nabrała ostatnio tempa we Francji, ale także we Włoszech, Luksemburgu, Belgii i na korytarzach instytucji europejskich, aż po przedstawicieli samego EBC, a także ministerstwa finansów strefy euro. To pożyteczna i zdrowa debata. Po raz pierwszy od jakiegoś czasu kwestie monetarne wróciły na centralne miejsce w debacie publicznej. Pieniądze przestają być tym abstrakcyjnym konstruktem wycofanym ze zbiorowych rozważań i powierzonym niezależnemu od władzy politycznej bankowi centralnemu, ale zależnemu od rynków finansowych" - głosi apel.

Tymczasem w niedzielę prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde odrzuciła wezwania do skompensowania długów państw członkowskich strefy euro, które przeznaczyły pieniądze na wsparcie swoich gospodarek w obliczu Covid-19. Odpowiadając na wezwanie Lagarde powiedziała tygodnikowi Le Journal du Dimanche we Francji, że anulowanie tego długu jest „nie do pomyślenia". Podkreśliła, że ??„naruszyłoby to" traktat UE, który surowo zakazuje monetarnego finansowania państw", nazywając go jednym z„ filarów założycielskich "wspólnej waluty euro. Jak dotąd EBC łagodził ekonomiczny cios spowodowany pandemicznym koronawirusem. Rządy strefy euro zebrały 1,8 biliona euro dodatkowego zadłużenia w ramach programu skupu obligacji EBC. To spowodowało, że dług państwowy strefy euro przekroczył rozmiary gospodarki kontynentu w tym roku po raz pierwszy w 2020 roku.

Ekonomiści zwrócili uwagę, że jedna czwarta (2,5 bln euro) długu publicznego krajów używających euro jest w posiadaniu EBC.

"Dla wielu Europejczyków jest szokiem, że około 25 proc. europejskiego długu jest obecnie w posiadaniu ich własnego banku centralnego. Innymi słowy, jesteśmy sobie winni 25 proc. naszego zadłużenia i jeśli mamy spłacić tę kwotę, musimy ją znaleźć gdzie indziej, albo pożyczając ją ponownie, aby „spłacić dług" zamiast pożyczać na inwestycje, albo podnosząc podatki, lub poprzez cięcie wydatków.

Byłoby jednak inne rozwiązanie. Jako ekonomiści, interesariusze i zainteresowani obywatele różnych krajów, naszym obowiązkiem jest wskazanie, że EBC mógłby natychmiast zapewnić narodom europejskim środki do ich ekologicznej naprawy, ale także uleczyć poważne szkody społeczne, kulturowe i gospodarcze, jakie poniosły nasze społeczeństwa w okresie niszczycielski kryzys zdrowotny Covid-19."

"Niech (EBC) umorzy zadłużenie, które posiada (lub przekształci je w długi wieczyste z oprocentowaniem 0 proc.) i niech pozwoli państwom europejskim przeznaczyć tę samą kwotę na szeroko zakrojony społeczny i ekologiczny plan naprawy." - apelują ekonomiści Była minister finansów Francji, która wcześniej prognozowała, że ten rok będzie rokiem „ożywienia", przyznała, że chociaż region nie wróci do poziomów sprzed pandemii „przed połową 2022 r.", Kraje mogą sobie pozwolić na spłatę długów. Wezwała kraje do zastanowienia się, co zrobić z długiem, zamiast skupiać się na jego umorzeniu. „Na co zostaną przeznaczone wydatki publiczne? W jakie sektory przyszłości powinniśmy inwestować? To są dziś kluczowe pytania "- powiedziała. Pożyczki rządowe w strefie euro gwałtownie wzrosły i nie po raz pierwszy jej członkowie wezwali EBC do zmniejszenia obciążeń zadłużenia i umorzenia obligacji skarbowych, które posiada. Wcześniej ekonomiści przedstawiali tę propozycję jako rozwiązanie problemu zadłużenia strefy jednej waluty w 2012 roku. W listopadzie ubiegłego roku po raz kolejny wspomniano o tym pomyśle, sugerując, że bank centralny mógłby umorzyć długi w ramach programu skupu aktywów lub zamienić na obligacje wieczyste, które nigdy nie są spłacane.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.