Akademia inwestycyjna

Liczy się wygoda, szybkość i dostępność w każdej chwili

Klienci banków przekonali się do usług cyfrowych. Rośnie więc liczba przelewów natychmiastowych i płatności online.

Bankowość mobilna zyskuje na popularności już od wielu lat, ale ostatnio z powodu pandemii nabrała jeszcze większego rozpędu. Według danych Związku Banków Polskich już 14 mln Polaków wykorzystuje smartfony do obsługi swoich finansów, płacenia za zakupy i przelewania pieniędzy.

Foto: Shutterstock

Z najnowszych danych NBP wynika, że po trzech kwartałach 2020 r. banki wydały 2,1 mln kart wirtualnych, które – podobnie jak standardowe plastiki – mogą być debetowe, kredytowe lub przedpłacone, ale służą wyłącznie do płatności mobilnych oraz w internecie. Ich udział w ogólnej liczbie kart wynosi już 5 proc., o 0,3 proc. więcej niż po pierwszym półroczu 2020. Wzrosła też (o 41 proc. rok do roku) liczba transakcji bezgotówkowych i w internecie (o 13 proc.).

Karty w portfelu

Rozpędu nabrała bankowość mobilna. Związek Banków Polskich podliczył, że swoje finanse na smartfonach obsługuje 14,1 mln osób. Rośnie również zainteresowanie cyfrowymi portfelami. Każdą z kart, bez względu na to, czy ma formę fizyczną, czy wirtualną, można podpiąć do aplikacji banku w telefonie z technologią NFC lub do aplikacji zewnętrznej GooglePay (urządzenia z systemem Android) czy ApplePay. Co ważne, z karty plastikowej i jej wirtualnego odpowiednika można korzystać zamiennie. Z danych ZBP wynika, że do różnego rodzaju płatności mobilnych jest już wykorzystywanych 3,1 mln kart.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.