Amerykańska spółka Plug Power rozwijająca technologie wodorowe mocno zyskała na trendzie inwestowania w firmy specjalizujące się w OZE. Jej atrakcyjność zdają się podkreślać zawarte niedawno umowy m.in. z Renault czy SK Group.
W ramach współpracy z francuskim producentem aut spółki zamierzają stworzyć firmę joint venture, w której obejmą po połowie udziałów. Jej zadaniem będzie zintegrowanie wodorowych ogniw paliwowych z samochodami dostawczymi. Zgodnie z szacunkami Plug Power w przyszłości ogniwa marki mają odpowiadać za 30 proc. rynku napędzanych wodorem samochodów dostawczych w Europie. Na podobnej zasadzie (stworzenia spółki JV) ma wyglądać współpraca z dostawcą infrastruktury OZE Accioną, dzięki czemu firma zaistnieje na rynkach w Hiszpanii i Portugalii. Niemal 10-proc. pakiet udziałów w Plug Power za kwotę 1,6 mld dolarów objęła koreańska SK Group. Współpraca ma zaowocować powstaniem spółki JV i stworzeniem fabryki ogniw wodorowych oraz ma zapewnić rozwój na rynkach azjatyckich.
Cień na dobre perspektywy kreślone przez spółkę i samą branżę OZE rzuca fakt, że firma będzie musiała zrewidować swoje sprawozdania finansowe, począwszy od 2018 r. Jest to spowodowane m.in. nieprawidłowościami, jakie wykryto w rozliczeniach strat z tytułu niektórych kontraktów. I choć zarząd zastrzegł, że znacząco nie zmienią się aspekty ekonomiczne czy te dotyczące operacji biznesowych, to nie uspokaja to obaw inwestorów. Potęguje je również fakt, że spółka nie jest rentowna.
W ostatnim czasie ważnym wydarzeniem dla Plug Power, oprócz rewizji raportów, jest utworzenie funduszu inwestycyjnego we współpracy z producentem sprzętu wodorowego Chart Industries oraz spółką specjalizującą się w obsłudze pól naftowych Baker Hughes. FiveT Hydrogen Fund, który będzie inwestował środki wyłącznie w projekty związane z rozwojem technologii wodorowej, otrzyma na początek od wspomnianych firm 320 mln USD. GSU