Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Bank Polska
Na ten moment nie ma to miejsca, natomiast nadal dotychczasowe nastawienie odnośnie do dalszych podwyżek stóp utrzymuje Fed. Jego majowe spotkanie zostało przyjęte jako stosunkowo jastrzębie, a przynajmniej tak należy odczytywać wzrost do niemal 100 proc. wyceny rynkowej prawdopodobieństwa podwyższenia stóp o 25 pb już podczas czerwcowego posiedzenia Fedu.
Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy były wspierające dla scenariusza podwyżki stóp podczas najbliższego z posiedzeń. Po rozczarowaniu danymi z marca, w kwietniu liczba stworzonych etatów ponownie wzrosła powyżej 200 tys., natomiast stopa bezrobocia spadła poniżej 4,5 proc. Ostatni spadek cen ropy nie powinien mieć wpływu na nastawienie Fedu, mimo że będzie to obniżać inflację.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.