Kluczowe informacje z rynków:
KOREA PÓŁNOCNA: Tamtejsza agencja informacyjna poinformowała wczoraj, że Kim Dzong Un po konsultacji z wojskowymi odnośnie scenariusza ataku rakietowego na amerykańską wyspę Guam, podjął decyzję, aby się wstrzymać i obserwować zachowanie Amerykanów, którzy powinni zaprzestać podejmowania „wyjątkowo niebezpiecznych" działań. Z kolei szef Departamentu Stanu USA Rex Tillerson poinformował, że USA nadal wierzą w rozwiązanie dyplomatyczne. Wczoraj poinformowano też o rozmowie pomiędzy szefami MSZ Chin i Rosji, którzy zgodzili się, że USA i Korea Północna powinny zmienić retorykę działania wobec siebie nawzajem.
EUROSTREFA/ NIEMCY: We wtorek rano opublikowano rozczarowujące dane nt. dynamiki PKB w II kwartale, która wyniosła 0,6 proc. k/k i 0,8 proc. r/r (szacowano 0,7 proc. k/k i 1,9 proc. r/r). Jednocześnie Federalny Trybunał Konstytucyjny poddał w wątpliwość legalność programu QE w wydaniu Europejskiego Banku Centralnego przyznając, że „istnieją poważne przesłanki by sądzić, że działania stojące za programem skupu aktywów naruszają zakaz finansowania poszczególnych krajów i wykraczają poza mandat tej instytucji". ECB odpowiedział, że QE mieści się w ramach mandatu i nie zamierza zmieniać jego założeń, podczas gdy sprawa trafi teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE. Z kolei dzisiaj o godz. 11:00 opublikowane zostały wstępne dane o wzroście PKB dla całej strefy euro w II kwartale, które wypadły nieźle (0,6 proc. k/k i 2,2 proc. r/r).
USA: Opublikowane we wtorek po południu dane nt. sprzedaży detalicznej w lipcu wypadły lepiej od oczekiwań – wzrost wyniósł 0,6 proc. m/m, oraz 0,5 proc. m/m z wyłączeniem samochodów. Pozytywnie zaskoczył też odczyt indeksu NY Empire State, który w sierpniu skoczył do 25,2 pkt. z 9,8 pkt. w lipcu, co jest najwyższym poziomem od września 2014 r. Swój trzymiesięczny szczyt osiągnął z kolei indeks nastrojów pośredników nieruchomości NAHB (68 pkt.)
WIELKA BRYTANIA: Rząd premier May przedstawił we wtorek 14-stronnicowy dokument w którym stwierdza się, że konieczne będzie tzw. przejściowe porozumienie z UE trwające maksimum do 3 lat, a dotyczące tzw. unii celnej po formalnym Brexicie w marcu 2019 r. Wczoraj opublikowane zostały też dane nt. lipcowej inflacji CPI, która wypadła poniżej oczekiwań (-0,1 proc. m/m i +2,6 proc. r/r), oraz -0,1 proc. m/m i +2,4 proc. r/r dla danych bazowych CPI. Z kolei dzisiaj lepiej wypadła dynamika płac, która w czerwcu rosła o 2,1 proc. po wyłączeniu bonusów (szacowano 2,0 proc.). Pozytywnie zaskoczyła też stopa bezrobocia (spadek do 4,4 proc. w czerwcu), a także dane nt. liczby wniosków od bezrobotnych (spadek o 4,2 tys. w lipcu).