Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2770 PLN za euro, 3,6230 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7603 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,307% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku nie przyniosło większych zmian na wycenie polskiej waluty. Pusty kalendarz makro i powrót inwestorów z urlopu nie zachęcał do większej aktywności. Również na szerokim rynku trwa wyczekiwanie na sympozjum w Jackson Hole. Źródła blisko EBC wskazują, iż M. Draghi nie zaprezentuje nowych wytycznych dla polityki monetarnej stąd uwaga inwestorów może skupić się na wystąpieniu J. Yellen. Lokalnie brak jest impulsów do wzmożonego handlu na złotym – wycena PLN, podobnie jak innych walut EM, wyraźnie skorelowana jest z ruchami na dolarze. Dane makro z poprzedniego tygodnia odebrane zostały relatywnie pozytywnie (m.in. odczyt PKB) niemniej nie powinny znacząco wpłynąć na stanowisko RPP w zakresie stabilizacji stóp procentowych. Po okresie dynamicznych zwyżek kwotowania PLN przeszły obecnie w stan konsolidacji (ok. 10-15 gr poniżej niedawnych maksimów).
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji z rynku krajowego. RPP odbędzie jednodniowe posiedzenie bezdecyzyjne. GUS zaprezentuje raport dot. wyników przedsiębiorstw niefinansowych w okresie I-VI 17'. Warto jednak zwrócić uwagę na region, gdzie decyzję w zakresie stóp podejmie MNB. Rynek nie spodziewa się zmian w zakresie %, jednak dało się zauważyć spekulacje zakładające, iż tamtejsi bankierzy centralni swoją retoryką osłabią HUF. Ponadto przed południem warto bliżej przyjrzeć się wskazaniu niemieckiego indeksu ZEW.
Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna na PLN nie uległa większej zmianie. Koszyk BOSSA PLN po lekkiej korekcie konsoliduje czekając na nowe impulsy z szerokiego rynku.
Konrad Ryczko