Złoty najmocniejszy do funta od czerwca 2016r.

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego – pary związane z PLN, w większości, kontynuują ruchy konsolidacyjne.

Publikacja: 24.08.2017 08:48

Złoty najmocniejszy do funta od czerwca 2016r.

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2820 PLN za euro, 3,6289 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7566 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6370 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą  3,323% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN nie przyniosło większych zmian. Wyjątek stanowiła para GBP/PLN, która wyznaczyła najniższe poziomy od czerwca 2016r. Umocnienie złotego wobec funta wynikało jednak ze słabości brytyjskiej waluty na szerokim rynku – inwestorzy negatywnie odnoszą się do kolejnych informacji o powolnych postępach negocjacji dot. Brexit'u. Również na innych parach obserwowaliśmy proporcjonalne reakcje na wydarzenia z szerokiego rynku. Drożejące euro podbiło nieco notowania EUR/PLN do okolic 4,2850 PLN. W szerszym ujęciu wycena złotego pozostaje ściśle powiązana z nastrojami na szerokim rynku i wyceną dolara. Uwaga inwestorów przesunięta została na rozpoczynające się dziś sympozjum w Jackson Hole. Rynek nie oczekuje prezentacji znacząco innego stanowiska przez M. Draghiego (pomimo wcześniejszych spekulacji o potencjalnym ogłoszeniu końca QE) stąd uwaga skupiona będzie na osobie J. Yellen i perspektywach polityki FED. Rynek nie wierzy w ostatni, bardziej jastrzębi ton FED, co w połączeniu z problemami wokół D. Trump'a podtrzymuje negatywny sentyment wokół USD (co wspiera waluty EM, w  tym PLN).

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt stopy bezrobocia za lipiec. Rynek spodziewa się spadku do poziomu 7% z 7,1% wcześniej. Ponadto GUS opublikuje dane dot. koniunktury konsumenckiej za sierpień. Ponadto NBP zaprezentuje protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Na szerokim rynku liczyć się będzie przede wszystkim, wspominane wyżej, sympozjum w Jackson Hole. W kalendarzu makro mamy jednak również publikację danych z USA (m.in. wnioski o zasiłek) czy rew. PKB za II kw. dla gospodarki UK.

Z rynkowego punktu widzenia notowania PLN kontynuują lokalne ruchy konsolidacyjne. Spadek kursu GBP/PLN zmierza w stronę okolic wsparcia na 4,55 PLN. CHF/PLN konsoliduje w zakresie 3,7265-3,80 PLN. EUR/PLN tkwi w ramach 4,26-4,30 PLN, jednak wczoraj obserwowaliśmy próbę podejścia pod górne ograniczenie.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?