PLN bez większych zmian, podbicie awersji do ryzyka w Azji

Poranny, wtorkowy handel na rynku PLN nie przynosi większych ruchów, pomimo podbicia awersji do ryzyka wśród azjatyckich inwestorów.

Publikacja: 29.08.2017 09:11

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Złoty kwotowany jest następująco: 4,2484 PLN za euro, 3,5497 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7237 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,5934 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,28% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem sesji w Azji jest kolejna próba (?) rakietowa przeprowadzona przez Koreę Północną. Tym razem pocisk przeleciał nad północną częścią Japonii. W reakcji rynek przecenił dolara wobec japońskiego jena (test 4-miesięcznych minimów) co teoretycznie zwiastuje podbicie awersji do ryzyka na początku handlu w Europie. W praktyce jednak sama reakcja może być zwyczajowo przytłumiona – tak jak to miało miejsce przy poprzednich ruchach Korei Płn. Omawiamy ten scenariusz gdyż PLN i inne waluty CEE w dalszym ciągu zaliczane są do grona walut ryzykownych (globalnie waluty EM) i dynamicznie reagują na zmiany nastawienia inwestorów na szerokim rynku. Lokalnie obserwujemy kontynuację ruchów konsolidacyjnych na EUR/PLN oraz CHF/PLN, podczas gdy USD/PLN oraz GBP/PLN starają się kontynuować trendy spadkowe. Złoty pozostaje relatywnie mocny, aczkolwiek należy wspomnieć, iż wbrew korelacji z ostatnich paru sesji wczorajsze podbicie WIG20 do najwyższego punktu od blisko 27-miesięcy (2500pkt) nie przełożyło się na wyraźne ruchy aprecjacyjne na złotym.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji z rynku krajowego – dopiero w czwartek inwestorzy poznają kluczowe wskazania dot. CPI czy PKB. Na szerokim rynku uwaga inwestorów skupiać się będzie na wydarzeniach wokół Korei Północnej. Na szerokim rynku mamy zestaw danych makro z USA (m.in. odczyt indeksu CB).

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się, iż lokalne trendy aprecjacyjne na PLN uległy wyhamowaniu – dużo zależeć będzie jednak od nastrojów w Europie na początku handlu. EUR/PLN pozostaje w ramach 4,2350-4,26 PLN

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?