Kluczowe informacje z rynków:
KOREA PÓŁNOCNA: Prezydent USA nie zgodził się z tym, że należy wykluczyć możliwość interwencji zbrojnej przeciwko KRLD, ale nie chciał odpowiedzieć na pytania, czy będzie tolerował utrzymywanie programu nuklearnego, jeżeli reżim zaprzestanie ostatnich prowokacji.
USA: Esther George z oddziału FED w Kansas mająca opinie „jastrzębia" w FED powtórzyła wcześniejsze poglądy dotyczące możliwości dalszego zacieśniania polityki monetarnej – jak dodała podwyżki powinny być stopniowe i nie będzie to działanie mogące zaszkodzić gospodarce. Agencje odnotowały też kolejne wypowiedzi Loretty Mester z oddziału FED w Cleveland (to również „jastrząb"), która dała do zrozumienia, że FED powinien trzymać się planu podwyżek stóp procentowych, a możliwe spowolnienie gospodarki w III kwartale przez huragany może być czasowe, ale potem odbudowa zniszczonych terenów może dodać punktów wzrostowi gospodarczemu. Przyznała też, że FED powinien jak najszybciej uruchomić program redukcji bilansu FED (odwróconego QE). W nocy miało też miejsce istotne wystąpienie Williama Dudley'a z oddziału FED w Nowym Jorku (jest on stałym, głosującym członkiem FOMC). Wprawdzie nie powtórzył on słów, jakie padły 3 tygodnie temu, kiedy wydawał się bardziej skłonny podnieść po raz trzeci stopy procentowe w tym roku, ale powtórzył, że spodziewa się odbicia inflacji – „to inflacyjne puzzle powinno wyjaśnić się w nadchodzących miesiącach" – i tym samym odpowiedzią FED powinno być dalsze zacieśnienie polityki. W jego przekazie nie było jednak już wskazania, że może dojść do tego w grudniu.
CHINY: To już 10 dzień z rzędu, kiedy Ludowy Bank Chin umocnił juana w relacji do dolara na fiksingu (to najniższy poziom USD/CNY od maja 2016 r.). Poznaliśmy też dane nt. sierpniowego bilansu handlowego – nadwyżka była mniejsza od oczekiwanych 48,6 mld USD i wyniosła 41,99 mld USD wobec 46,73 mld USD po korekcie w lipcu. Eksport wzrósł o 5,5 proc. r/r (szacowano 6,0 proc. r/r wobec 7,2 proc. r/r wcześniej), a import o 13,3 proc. r/r (oczekiwano 10,0 proc. r/r wobec 11,0 proc. r/r przed miesiącem).
JAPONIA: Ostateczne dane nt. dynamiki PKB za II kwartał wypadły gorzej od oczekiwanych 0,7 proc. k/k i 2,9 proc. w ujęciu zanualizowanym – odczyty wyniosły 0,6 proc. k/k i 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym.