JAPONIA: Rząd podjął decyzję o rozwiązaniu Izby Reprezentantów i ogłoszeniu przedterminowych wyborów, jakie zostały zaplanowane na 22 października. Kampania wyborcza rozpocznie się 12 dni wcześniej. Sondaże nie są jednak jednoznaczne i istnieje ryzyko, że PLD premiera Shinzo Abe utraci konstytucyjną większość 2/3 głosów.
IRAK: Opublikowane wyniki referendum przeprowadzonego 25 września w irackim Kurdystanie pokazały, że 92,7 proc. uczestników opowiedziało się za niepodległością. Premier Iraku zażądał jego unieważnienia i wezwał do dialogu w ramach obowiązującej konstytucji. Dodał, że nie zamierza iść na jakikolwiek kompromis ws. niepodległości Kurdów. Postawił też ultimatum dotyczące przekazania kontroli nad zewnętrznymi granicami Iraku, oraz przekazania dochodów ze sprzedaży ropy do rządu federalnego.
HISZPANIA/ KATALONIA: Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii uznał za nielegalne plany przeprowadzenia referendum ws. niepodległości regionu w najbliższą niedzielę 1 października. Na wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie premier Mariano Rajoy, oraz prezydent USA Donald Trump zgodzili się, co do tego, że należy zachować jedność terytorialną Hiszpanii.
KANADA: Przemawiający wczoraj szef banku centralnego przyznał, że nie ma przygotowanej ścieżki podwyżek stóp procentowych, a kolejne decyzje nie będą podejmowane mechanicznie, tylko w oparciu o ocenę sytuacji. Dodał, że Bank Kanady będzie działał w sposób ostrożny i wysoce przemyślany, zwłaszcza, że dostrzega poważne skutki wzrostu kosztów długu dla gospodarstw domowych. Stephen Poloz zaznaczył również, że ostatnie, tymczasowe czynniki mające wpływ na wzrost inflacji mogą ulec szybkiemu wymazaniu, chociaż może dojść do nieznacznego przestrzelenia celu inflacyjnego w 2019 r.
NOWA ZELANDIA: Na zakończonym wczoraj wieczorem posiedzeniu RBNZ nie zmienił poziomu stóp procentowych. W komunikacie przyznano, że dynamika PKB powinna utrzymać się na dotychczasowej ścieżce wzrostowej, ale nie przeszkodziło to w redukcji prognozy na rok fiskalny kończący się w czerwcu 2018 r. (do 3,2 proc. z 3,8 proc. szacowanych wcześniej). Powodem tego stanu rzeczy mogą być problemy w sektorze budowlanym.