USA: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. indeksu aktywności sektora przetwórczego w regionie Nowego Jorku (NY FED Mfg.) wypadły najlepiej od 3 lat (wskaźnik wzrósł do 30,2 pkt. wobec szacowanych 20,5 pkt.). Niemniej subindeks nowych zamówień obniżył się do 18 pkt. z 24,9 pkt. Wieczorem agencja Bloomberg doniosła powołując się na źródła w Białym Domu zaznajomione ze sprawą, że ekonomista Uniwersytetu Stanford, prof. John Taylor zrobił bardzo dobre wrażenie na prezydencie Donaldzie Trumpie, podczas godzinnej rozmowy dotyczącej jego ewentualnej nominacji na stanowisko szefa FED. Jednocześnie spadają szanse Kevina Warsha. Trump spotka się jeszcze z Janet Yellen w najbliższy czwartek.
AUSTRALIA: Opublikowane zapiski z posiedzenia RBA w dniu 3 października potwierdziły oczekiwania, co do kontynuacji ostrożnej polityki przez bank centralny – ewentualne posunięcia będą zależeć od sytuacji gospodarczej, która jak zwrócono uwagę zaczyna się poprawiać po słabszym II kwartale. Powtórzono, że głównym elementem ryzyka pozostaje niska dynamika płac, oraz ogromne zadłużenie gospodarstw domowych.
NOWA ZELANDIA: Dane nt. inflacji CPI za III kwartał, jakie zostały opublikowane wczoraj przed północą, wypadły lepiej od oczekiwań. Dynamika cen wyniosła 0,5 proc. k/k i 1,9 proc. r/r wobec szacowanych 0,4 proc. k/k i 1,8 proc. r/r. Z kolei lider niewielkiej nacjonalistycznej partii New Zealand First wciąż nie ogłosił z kim będzie chciał budować koalicję rządową.
WIELKA BRYTANIA: Po wczorajszym spotkaniu premier May z szefem Komisji Europejskiej, oraz głównym negocjatorem ws. Brexitu zgodzono się, co do tego, że negocjacje „powinny zostać przyspieszone w najbliższych miesiącach", ale nie podano szczegółów jak miałoby się to dokonać. Dzisiaj o godz. 10:30 opublikowane zostały dane nt. inflacji CPI we wrześniu, które okazały się być zgodne z oczekiwaniami na poziomie 0,3 proc. m/m i 3,0 proc. r/r. Inflacja bazowa CPI wzrosła z kolei o 0,2 proc. m/m i 2,7 proc. r/r (szacowano 0,3 proc. m/m i 2,7 proc. r/r). Minimalnie słabsze były dane nt. inflacji producenckiej – bazowa PPI nie uległa zmianie w relacji m/m, a w ujęciu r/r wzrosła o 2,5 proc.
EUROSTREFA: Inflacja HICP we wrześniu potwierdziła wcześniejsze szacunki na poziomie 0,4 proc. m/m i 1,5 proc. r/r. Dzisiaj poznaliśmy też odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który w październiku wzrósł mniej niż oczekiwano (17,6 pkt. wobec 17,0 proc. we wrześniu, oraz przy prognozie 20,0 pkt.).