USA: W czwartek po południu Izba Reprezentantów przyjęła ostateczny projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej, co otwiera teraz drogę do procedowania ustawy podatkowej. Przewaga w głosowaniu była jednak niewielka (216-212), co pokazuje że większość może być krucha. Przeciw opowiedziało się aż 20 republikańskich Kongresmenów, w tym 11 ze stanów New York, New Jersey i Kalifornia, którzy zwracali uwagę, że nowe przepisy mogą ograniczyć możliwość skorzystania z odliczeń podatkowych, co ma znaczenie biorąc pod uwagę poziom zamożności obywateli. Według doniesień ustawa podatkowa może zostać zaprezentowana już w najbliższą środę 31.10, podczas kiedy jej pierwsze czytanie w Kongresie może mieć miejsce już w tygodniu rozpoczynającym się 6 listopada, co pokazuje dość szybki tryb procedowania.
EUROSTREFA: Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek po południu, że program QE zostanie zredukowany od stycznia 2018 r. połowę, tj. do 30 mld EUR/miesięcznie na kolejne 9 miesięcy z możliwością jego dalszego wydłużenia. W komunikacie podtrzymano też gotowość do ponownego zwiększenia skali programu, gdyby pojawiła się taka potrzeba. Zwrócono też uwagę, że proces reinwestycji środków z QE będzie trwał jeszcze długo po jego zakończeniu. Podczas konferencji prasowej Mario Draghi dał do zrozumienia, że odbicie inflacji jest jeszcze słabe i tym samym konieczne pozostaje utrzymanie „obszernych bodźców monetarnych". Zwrócił też uwagę, że ryzyka dla wzrostu gospodarczego są związane m.in. z rynkiem walutowym, co może sygnalizować obawy części członków ECB dotyczące utrzymywania się wysokiego kursu euro. Szef ECB dodał, że czwartkowa decyzja nie była jednomyślna – ujawniły się różnice dotyczące tego, czy wyznaczyć końcową datę dla programu QE. Przyznał też, że nie można zakładać, że QE zostanie „nagle zakończone".
HISZPANIA / KATALONIA: Hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił w czwartek prośbę katalońskich władz o wstrzymanie się z procedurą odebrania autonomii regionu. Ustawa, która umożliwi rządowi w Madrycie realizację takiego scenariusza będzie głosowana w piątek w Senacie. Tymczasem premier Katalonii stwierdził że rozważał możliwość podjęcia decyzji o rozpisaniu przedterminowych wyborów w regionie, ale ostatecznie nie zdecydował się na taki scenariusz. JAPONIA: Inflacja konsumencka rosła we wrześniu zgodnie z oczekiwaniami (0,7 proc. r/r), dane liczone tylko dla regionu Tokio pokazały jednak nieoczekiwany spadek w październiku o 0,2 proc. r/r, chociaż w ujęciu bazowym dynamika cen wypadła lepiej od oczekiwań (+ 0,6 proc. r/r).
AUSTRALIA: Dynamika cen producenckich (PPI) wypadła w III kwartale gorzej, niż szacowano (0,2 proc. k/k i 1,6 proc. r/r). Jednocześnie Sąd Najwyższy orzekł, że pełniący funkcję wicepremiera Barnaby Joyce, oraz czterech innych polityków z Senatu zostało wybranych do parlamentu z naruszeniem procedur (posiadali podwójne obywatelstwo). Odejście Joyce'a z parlamentu sprawi, że rząd premiera Turnbulla może utracić kruchą większość w izbie niższej (obecnie ma 76 głosów na 150 miejsc).
CHINY: Dynamika zysków przedsiębiorstw wzrosła we wrześniu o 27,7 proc. r/r (najwięcej od 2011 r.).