USA: Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump może podjąć decyzję w sprawie nowego szefa FED już w najbliższy czwartek. Opublikowane wczoraj dane nt. wydatków konsumenckich we wrześniu wypadły nieco lepiej od szacunków (wzrost o 1,0 proc. m/m), podczas gdy dane o dochodach były zgodne z prognozami (0,4 proc. m/m). Odczyty zostały też potwierdzone dla danych PCE Core (0,1 proc. m/m i 1,3 proc. r/r).
JAPONIA: Zgodnie z oczekiwaniami Bank Japonii nie zmienił na dzisiejszym posiedzeniu parametrów polityki pieniężnej (przeciwko głosował jedynie Goushi Kataoka). Tym samym główna stopa wynosi nadal -0,1 proc., a bank centralny nadał zobowiązuje się do utrzymywania rentowności 10-letnich obligacji rządowych blisko poziomu zera procent. BOJ zdecydował się lekko obniżyć prognozy inflacyjne na obecny rok fiskalny, który kończy się w marcu 2018 r., ale podtrzymał optymistyczne wskazania na kolejne lata. Dzisiaj opublikowane zostały też dane nt. stopy bezrobocia (we wrześniu 2,8 proc.), wydatków gospodarstw domowych (nieoczekiwany spadek o 0,3 proc. r/r we wrześniu), oraz produkcji przemysłowej (we wrześniu spadła o 1,1 proc. m/m).
CHINY: Indeks PMI dla przemysłu wypadł w październiku gorzej, niż sądzono (51,6 pkt. wobec prognozy 52,0 pkt.).
NOWA ZELANDIA: Premier Jacinda Andern powtórzyła, że rząd zamierza szybko zająć się ustawą zakazującą zakupu nieruchomości przez cudzoziemców. Poznaliśmy też dane nt. zaufania w biznesie w październiku, które mocno rozczarowały – wskaźnik zaufania spadł do -10,1 pkt. z 0,0 pkt, a aktywności gospodarczej do 22,2 pkt. z 29,6 pkt.
EUROSTREFA: Dane nt. PKB w III kwartale wypadły powyżej szacunków rynku rosnąc o 0,6 proc. k/k i 2,5 proc. r/r. Stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 8,9 proc. (szacowano 9,0 proc.). Szacunkowa inflacja HICP za październik cofnęła się do 1,4 proc. r/r z 1,5 proc. r/r (szacowano 1,5 proc. r/r). Po odliczeniu zmian cen żywności i energii wskaźnik spadł do 1,1 proc. r/r z 1,3 proc. r/r (szacowano 1,2 proc. r/r).