Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2350 PLN za euro, 3,6482 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6539 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,80 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,451% w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek nowego tygodnia handlu na rynku PLN nie przyniósł większych zmian – inwestorzy czekają już na środowe zakończenie posiedzenia RPP. Stanowisko Rady może ulec zaostrzeniu z uwagi na publikację najnowszych projekcji makroekonomicznych, które najpewniej założą dalsze odbicie inflacji. W konsekwencji inwestorzy będą mogli rozgrywać scenariusz szybszych podwyżek stóp (niż po 2018r.). Aktualnie jednak PLN oraz dług podążają za rynkami bazowymi. Na szerokim rynku inwestorzy śledzą losy reformy podatkowej w USA, gdzie pojawiły się spekulacje czy Republikanie będą w stanie przeforsować swój projekt (spora list uwag ze strony Demokratów). W szerszym ujęciu PLN pozostaje stabilny wyczekując nowych impulsów z szerokiego rynku bądź mocniejszego zaostrzenia tonu RPP.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makro z rynku krajowego. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się trwającemu EcoFin oraz serii wystąpień przedstawicieli EBC. O 21:00 mamy również wystąpienie J. Yellen.
Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN kontynuuje konsolidację blisko 4,24 PLN. USD/PLN pozostaje blisko oporu na 3,66 PLN, czekając na dalszy rozwój sytuacji wokół EUR/USD. Konrad Ryczko
Analityk Makler Papierów Wartościowych