DM BOŚ: Słaby tydzień dla amerykańskiego dolara

Kluczowe informacje z rynków:

Publikacja: 10.11.2017 11:10

Wykres dzienny BOSSAUSD

Wykres dzienny BOSSAUSD

Foto: DM BOŚ

USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 10 tys. z 229 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA). 

USA: Zapasy amerykańskich hurtowników we wrześniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Handlu. 

Rumunia: Inflacja CPI w Rumunii w październiku wyniosła 2,6% w ujęciu rdr wobec oczekiwań na poziomie 2,25% rdr. 

Norwegia: Inflacja CPI w Norwegii w październiku wyniosła 1,2% w ujęciu rdr wobec oczekiwań na poziomie 1,4% rdr. Inflacja bazowa CPI dla tego okresu wyniosła 1,1% rdr wobec oczekiwań 1% rdr. 

Francja: Dynamika produkcji przemysłowej we Francji we wrześniu wyniosła 0,6% mdm przy oczekiwaniach na poziomie 0,7% mdm. 

Słowacja: Dynamika produkcji przemysłowej w Słowacji we wrześniu wyniosła 2,3% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 5,1% rdr. 

Włochy: Dynamika produkcji przemysłowej we Włoszech we wrześniu wyniosła -1,3% mdm przy oczekiwaniach na poziomie 0,7% mdm. 

Wielka Brytania: Bilans handlu zagranicznego w Wielkiej Brytanii we wrześniu wyniósł -11,25 mld GBP przy oczekiwaniach -12,8 mld GBP. 

Wielka Brytania: Dynamika produkcji przemysłowej w UK we wrześniu wyniosła 0,7% mdm i 2,5% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 0,3% mdm i 1,9% rdr.

Naszym zdaniem: Bieżący tydzień dla dolara amerykańskiego może okazać się najsłabszym tygodniem od miesiąca. Wszystko ze względu na wczorajszą dynamiczną przecenę tej waluty, wywołaną obawami o konflikty wokół ustawy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. O ile wersja dokumentu przygotowana przez Biały Dom zakłada wprowadzenie zmian już wraz z początkiem 2018 r., to w wersji zaprezentowanej przez Senat proponowana jest implementacja zmian dopiero w 2019 r. Możliwe odłożenie reformy podatkowej w czasie budzi obawy o obniżenie poziomu inwestycji wśród firm w Stanach Zjednoczonych, jako że ustawa zakładała przede wszystkim znaczące cięcie stopy podatku korporacyjnego.

Niemniej, na razie nie można mówić o jakimś szczególnym powrocie pesymizmu na rynek amerykańskiego dolara. Nawet zakładając spadek wartości waluty USA w bieżącym tygodniu, to jego zakres jest niewielki w porównaniu do zwyżek z wcześniejszych kilku tygodni i póki co zniżka ta może być traktowana jako techniczne odreagowanie. Tak czy inaczej, kwestia ustawy podatkowej z pewnością pozostanie w centrum uwagi, a konflikty polityczne wokół jej wersji mogą jeszcze w przyszłości zachwiać wartością USD.

Dzisiaj rano notowania BOSSAUSD pozostają pod presją podaży, poruszając się w okolicach wczorajszych minimów, czyli tuż poniżej poziomu 80 pkt. Z kolei na wykresie EUR/USD dzisiaj rano kontynuowana jest zwyżka z wczoraj. Notowania tej pary walutowej dotarły rano do okolic 1,1660, a najbliższym poziomem oporu jest obecnie dla nich rejon 1,1690-1,1700.

Wykres dzienny EUR/USD

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Nieźle radzą sobie natomiast notowania brytyjskiego funta. Kurs GBP/USD porusza się obecnie w okolicach 1,3150, a pewnym wsparciem dla wartości funta okazały się dzisiejsze, lepsze od oczekiwań, dane makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza dynamika produkcji przemysłowej, która we wrześniu była największa od początku bieżącego roku.

Wykres dzienny GBP/USD

Wykres dzienny GBP/USD

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Waluty
Rynki przed kluczowym raportem NFP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Złoty osłabł przed majówką
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia- dzisiaj uwaga skupi się na odczytach makro
Waluty
Złoty zaczął majówkę
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Waluty
Złoty nie straci w majówkę?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?