USA: Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin wyraził nadzieję, że Izba Reprezentantów przegłosuje w tym tygodniu ustawę podatkową – według prasy może mieć ono miejsce nie wcześniej, niż w czwartek. Tymczasem wczoraj wieczorem prezydent Trump przyznał, że jest dumny z dotychczasowej pracy Kongresmenów. JAPONIA: Luźna polityka monetarna będzie kontynuowana niezależnie od ostatnich, nieco lepszych sygnałów nt. inflacji. Musimy mieć pewność, że nie jest to krótkoterminowa poprawa – stwierdził przemawiający w Zurichu szef Banku Japonii. Agencje opublikowały też wypowiedź ministra gospodarki w rządzie premiera Abe (Toshimitsu Montegi), który stwierdził, że porozumienie w sprawie aktywowania umowy TPP pomiędzy 11 krajami jest istotnym krokiem naprzód i mocnym sygnałem dla USA i innych krajów.
CHINY: Dynamika produkcji przemysłowej w październiku wyniosła 6,2 proc. r/r wobec 6,6 proc. r/r we wrześniu – gorszy odczyt był jednak zgodny z oczekiwaniami. Słabiej od prognoz wypadły natomiast dane nt. sprzedaży detalicznej, której dynamika wyhamowała do 10,0 proc. r/r (oczekiwano 10,5 proc. r/r). Inwestycje w aglomeracjach rosły w tempie 7,3 proc. r/r (jak oczekiwano). Gazeta China Financial Times podała, że zdaniem szefa tamtejszego urzędu statystycznego w przyszłym roku gospodarka może rosnąć w tempie 6,5 proc., a inflacja 3,0 proc.
EUROSTREFA: Wstępne szacunki dla PKB w Niemczech za III kwartał wskazały na wzrost rzędu 2,3 proc. r/r (oczekiwano 2,2 proc. r/r), poznaliśmy też dane z Włoch (1,8 proc r/r wobec szacowanych 1,7 proc. r/r). Druga rewizja indeksu PKB dla całej strefy euro przyniosła utrzymanie wcześniejszych wskazań (0,6 proc. k/k i 2,5 proc. r/r). Dzisiaj poznaliśmy też dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu (-0,6 proc. m/m i +3,3 proc. r/r), która była w zasadzie zgodna z oczekiwaniami, oraz indeks nastrojów wśród niemieckich analityków ZEW – wzrósł on w listopadzie do 18,7 pkt. z 17,6 pkt. (szacowano 20,0 pkt.). Lepiej wypadł subindeks bieżących warunków gospodarczych (88,8 pkt.).
SZWECJA: Nieoczekiwanie inflacja CPI w październiku spadła o 0,1 proc. m/m, a w ujęciu rocznym jej dynamika wyhamowała do 1,7 proc. r/r. (szacunki zakładały wzrost o 0,1 proc. m/m i 1,8 proc. r/r).
NORWEGIA: W III kwartale dynamika PKB wypadła powyżej oczekiwań – gospodarka rosła w tempie 0,7 proc. k/k, oraz 0,6 proc. k/k bez uwzględnienia wydobycia surowców, czyli ropy i gazu – szacowano odpowiednio 0,5 proc. k/k w obu przypadkach.