Badania dotyczą leku przeciwmiażdżycowego zawierającego opatentowaną przez Pharmenę innowacyjną cząsteczkę 1-MNA. Według stanu na 27 marca 2015 r. do badania klinicznego zostało włączonych 49 pacjentów, z czego 19 pacjentów badanie pomyślnie skończyło.
Projekt badawczy nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym (TRIA-662) prowadzony jest w Ameryce Północnej za pośrednictwem spółki zależnej Cortria Corporation i w perspektywie ma na celu komercjalizację tego leku na światowym rynku poprzez największe innowacyjne koncerny farmaceutyczne. Badania na ludziach (in vivo) obecnie prowadzone są w II fazie klinicznej.
- Udało nam się przyspieszyć tempo rekrutacji pacjentów, co pozwala nam szybciej zbliżać się do celu wynoszącego 64 włączonych do procesu badań pacjentów. Jako jedyna polska spółka prowadzimy własne prace badawcze w USA w tak zaawansowanej fazie. Obecnie w projekcie uczestniczy prawie 20 klinik w Ameryce Północnej, a cały proces badań jest nadzorowany przez Montreal Heart Institute, będący jednym ze światowych liderów w zakresie wprowadzenia nowych technologii w dziedzinie kardiologii - mówi Konrad Palka, prezes Pharmeny.
Dodaje, że głównym celem prowadzonych przez nas badań jest wprowadzenie na rynek substancji fizjologicznej 1-MNA jako nowego standardu w leczeniu miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Spółka publikuje cykliczne kwartalne podsumowania postępów prac badawczych nad lekiem. Ostatni raport na ten temat został podany do publicznej wiadomości na początku stycznia i informował wówczas o włączeniu do badania 29 pacjentów, w tym jego zakończeniu przez 10 pacjentów. Pharmena ma zapewnione finansowanie na całą II fazę badań klinicznych ze środków pozyskanych z emisji akcji serii D, która została przeprowadzona latem 2013 roku.