Hawe: ARP chce innych zabezpieczeń

Agencja Rozwoju Przemysłu straciła cierpliwość. Zirytowana działaniami zarządu Hawe i zależnego od tej firmy Mediatelu wycofała się z ustaleń i chce silniejszych zabezpieczeń swoich należności.

Aktualizacja: 15.12.2015 06:35 Publikacja: 15.12.2015 05:00

O nowych oczekiwaniach poinformowała w komunikacie w poniedziałek. Zamiast zastawu rejestrowego na udziałach dłużnika – Hawe Telekom u zależnego od Mediatelu, a pośrednio od Hawe – chce przewłaszczenia tych udziałów na jej rzecz.

Nowe oczekiwania to odpowiedź ARP na wydarzenia w grupie Hawe z 5 grudnia. „Grupa Kapitałowa Hawe, łamiąc wcześniejsze ustalenia i nie informując wierzycieli, dokonały transakcji, która istotnie zmieniła okoliczności ważne dla zawarcia docelowej umowy restrukturyzacyjnej" – podała agencja. Nie pomógł fakt, że Mediatel odwołał kontrowersyjną transakcję.

„Działania te wzbudziły wątpliwości wszystkich wierzycieli i w połączeniu z niepewnością co do stabilności akcjonariatu Hawe doprowadziły do sytuacji, w której ARP jest zmuszona zażądać mocniejszych zabezpieczeń. Wiąże się to z obowiązkiem zapewnienia większego bezpieczeństwa środków publicznych zaangażowanych w GK Hawe" – dodaje ARP.

Zarządy Hawe i Mediatelu nie odpowiedziały do zamknięcia tego wydania „Parkietu" na pytanie, co sądzą o żądaniu ARP.

Ze strony pozostałych wierzycieli płyną na razie nieoficjalne sygnały, że wzmocnieniu pozycji ARP nie są chętni.

Wprawdzie od 23 listopada obowiązuje wyrok o ustanowieniu zarządu przymusowego w Hawe Telekomie i egzekucji z dochodów tej firmy to jednak wierzyciele i grupa nadal mogą zawrzeć umowę o restrukturyzacji jej zadłużenia. Od chwili gdy do spółki wejdzie nadzorca sądowy (słychać, że może się to wydarzyć w tym tygodniu), istotne decyzje zapadać będą już pod jego kontrolą.

Grupa Hawe jest winna ARP, Aliorowi i obligatariuszom około 135 mln zł. Ramowa umowa z wierzycielami przewidywała spłatę tej kwoty we wrześniu 2016 r.

Technologie
Emocji w grach w drugim półroczu nie zabraknie
Technologie
Brand24 najdroższy w giełdowej historii
Technologie
Producenci gier pod lupą. Na kogo warto postawić?
Technologie
Ścięte rekomendacje dla producentów gier. Faworyt inwestorów jest już tylko jeden
Technologie
Prawnik dzieci Zygmunta Solorza o sporze o sukcesję: do ugody wystarczy dobra wola
Technologie
Start-upy bez pieniędzy. „Panuje lęk przed ryzykiem”