– Spółka funkcjonuje zgodnie z planem, a pozyskane w IV kwartale kontrakty dobrze rokują na 2016 r. – mówi Grzegorz Czapla, prezes Indaty. Dodaje, że w ramach ujednolicania struktury grupy Proximus niebawem zmieni nazwę na Indata Utilities.

Swój raport roczny giełdowa spółka opublikuje 21 marca. Zarząd sygnalizuje, że wyniki były zgodne z oczekiwaniami, a przychody nawet przebiły plan. – Na 2016 r. również planujemy znaczny wzrost – mówi prezes. Indata podkreśla, że chce być spółką dywidendową, ale wypłaty nie należy się spodziewać jeszcze w tym roku. Wypracowane zyski mają zostać przeznaczone na inwestycje. Indata zapowiada, że oprócz planowanego dokupienia udziałów w Proximusie rozważa również akwizycje innych krajowych firm. Na celowniku ma też spółkę niemiecką. Transakcja miałaby zostać sfinansowana m.in. ze środków własnych.

Zgodnie z nową strategią Indata koncentruje się na trzech segmentach: wdrożeniach i integracji, tworzeniu oprogramowania i usługach doradczych oraz na innowacyjnych produktach. Ten ostatni już wkrótce będzie funkcjonował jako osobna spółka, prawdopodobnie akcyjna. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie wprowadzona na warszawską giełdę.

– Tworzymy też rozwiązania w segmencie internetu rzeczy. Pracujemy m.in. nad rozwiązaniem dla branży handlowej – sygnalizuje prezes. Również Proximus działa na tym rynku, jest głównym wykonawcą projektu „Katowicki inteligentny system monitoringu i analizy". – Ten projekt otwiera nam drogę do wdrożenia rozwiązań smart city również w innych miastach – twierdzi prezes. Dodaje, że internet rzeczy ma potężny potencjał. – Firmy, które prześpią ten moment, będą na straconych pozycjach. W 2020 r. unijne dofinansowanie do projektów się skończy i „tradycyjny" rynek IT może wówczas okazać się trudny – przestrzega szef Indaty. Po trudnym 2015 r. w najbliższych miesiącach powinny wreszcie ruszyć projekty z opóźnionej perspektywy na lata 2014–2020. Branża twierdzi, że widzi już ożywienie.

Indata przeniosła się z rynku NewConnect na GPW w ubiegłym roku. Obecnie za jedną jej akcję trzeba zapłacić nieco ponad 0,9 zł.