Zortrax produkujący drukarki 3D oraz jego współzałożyciele, tj. Marcin Olchanowski, Rafał Tomasiak i Mariusz Babula, podpisali wstępne porozumienie z firmą zależną Rusatomu, dotyczące jej inwestycji w polską spółką. Rosjanie mieliby objąć do 50 proc. udziałów Zortraksu.

W planach kierowana emisja akcji

Zagraniczna firma specjalizująca się m.in. w produkcji drukarek 3D Rusatom – Additive Technologies LLC zgodnie z zawartym porozumieniem miałaby kupić 13,9 mln istniejących walorów Zortraksu oraz objąć 88 mln akcji nowej emisji w ramach prywatnej subskrypcji. Wartość transakcji szacuje się na 65 mln dolarów, czyli około 254 mln zł. Kwota nie może przekroczyć jednak 50 proc. godziwej wartości polskiej spółki, którą ustali niezależny podmiot wyceniający.

– Chcemy iść dalej, a rozwój w obszarze nowych technologii wymaga solidnego zaplecza finansowego. Z tego powodu w ostatnich latach wiele uwagi poświęciliśmy poszukiwaniom partnera, który tak jak my widzi ogromny potencjał druku 3D i dysponuje odpowiednim zapleczem finansowym i technologicznym – podkreśla Mariusz Babula, wiceprezes Zortraksu. Strony potencjalnej transakcji dają sobie czas na jej sfinalizowanie do końca tego roku. W ciągu najbliższych trzech miesięcy Rosjanie mają przeprowadzić badanie due diligence polskiej firmy.

Rosyjski gracz

Rusatom – Additive Technologies LLC to rosyjska spółka zależna od państwowego Rosatomu, która jednoczy przedsiębiorstwa z branży druku 3D. Oprócz drukarek produkuje również filamenty (specjalny materiał do druku 3D) oraz tworzy produkty zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Rosatom natomiast zajmuje się technologią atomową, jest jednym z największych producentów energii w kraju, odpowiadającym za 20 proc. zapotrzebowania energetycznego Rosji. W 2019 r. przychody firmy sięgnęły ponad 1,1 bln rubli.

Zortrax a giełda

Polski producent drukarek 3D zakończył proces łączenia z notowaną na NewConnect spółką Corelens. 30 kwietnia odbyło się walne zgromadzenie, które zatwierdziło połączeniową emisję akcji. Spółka Corelens wyemitowała dla akcjonariuszy Zortraksu niemal 112 mln walorów po 1,34 zł każdy. Obecnie akcjonariusze Zortraksu kontrolują około 97 proc. kapitału Corelensu (tzw. odwrotne przejęcie).

– Proces połączenia z Corelensem jest już za nami. Obecnie trwają prace mające na celu rejestrację akcji oraz wprowadzenie ich do obrotu. Potencjalna transakcja z Rusatomem nie ma wpływu na te działania, są to dwa niezależne procesy. W zakresie wprowadzenia wszystkich akcji Zortraksu do obrotu – idziemy zgodnie z przyjętym harmonogramem i nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy – wyjaśnia Mariusz Babula.

Zdaniem ekspertów m.in. Wohlera Associates w 2029 r. wartość światowego rynku druku 3D wzrośnie do 118 mld USD z 18 mld w 2021 r. Firmy z branży coraz odważniej działają także w Polsce. Drogą odwrotnego przejęcia spółki Mode na NewConnect chce zadebiutować Sygnis.