Prairie Mining: Spółka chce się dogadać

SW wciąż nie ma zielonego światła do przejęcia

Publikacja: 14.02.2019 05:06

Prairie Mining: Spółka chce się dogadać

Foto: Bloomberg

Prairie Mining, który w Polsce chce wybudować dwie kopalnie węgla, powiadomił polski rząd o zaistnieniu sporu inwestycyjnego. Australijski inwestor tłumaczy, że spór wynika z podjęcia przez Polskę niektórych działań z naruszeniem międzynarodowych umów, w tym dotyczących wzajemnej ochrony inwestycji, jakie nasz kraj zawarł z Wielką Brytanią i Australią.

– Prairie wzywa do szybkich negocjacji z rządem w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazuje prawo Prairie do poddania sporu międzynarodowemu arbitrażowi w przypadku, gdy spór nie zostanie rozwiązany polubownie – poinformował inwestor w komunikacie. Nie podał kwoty ewentualnego roszczenia, którego miałby się domagać w postępowaniu arbitrażowym.

Prairie przy realizacji polskich projektów napotkało na kilka przeszkód. Ministerstwo Środowiska odmówiło podpisania z australijskim inwestorem w terminie trzech miesięcy umowy użytkowania górniczego złoża Lublin. Sprawa trafiła do sądu. Kolejny cios spotkał inwestora na Śląsku. Resort środowiska odrzucił bowiem wniosek Prairie o zmianę warunków koncesji wydobywczej na złoże Dębieńsko. W tym przypadku inwestor także nie zgodził się z argumentacją resortu.

Plany Prairie na polskim rynku obejmują budowę w woj. lubelskim, tuż obok kopalni Bogdanka, kopalni Jan Karski. Jej głównym produktem ma być węgiel typu 34, tzw. półkoksowy, który zamiast do energetyki może trafiać do przemysłu hutniczego. Inwestor nie ma jednak jeszcze wszystkich dokumentów, w tym koncesji wydobywczej. Spółka chce także wznowić wydobycie węgla koksowego na śląskim złożu Dębieńsku.

Foto: PARKIET

O obu projektach inwestor od kilku miesięcy rozmawia z Jastrzębską Spółką Węglową. W ramach rozbudowy bazy wydobywczej JSW chciałaby przejąć kontrolę nad Prairie. Pod koniec ubiegłego roku władze jastrzębskiej spółki deklarowały, że chciałyby domknąć transakcję do końca I kwartału 2019 r. Jak dotąd JSW nie dostała jednak zgody na przejęcie od głównego właściciela – Skarbu Państwa – reprezentowanego przez resort energii. Zarząd JSW, pytany o problemy prawne, z jakimi zmaga się Prairie, przekonywał, że spółka przeanalizowała sytuację i ma ustaloną ścieżkę wyprostowania wszystkich niedociągnięć związanych z zezwoleniami administracyjnymi i koncesjami. W przypadku inwestycji na Lubelszczyźnie JSW rozważa współpracę z Bogdanką, która równolegle stara się o koncesję na to samo złoże.

Surowce i paliwa
KGHM inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach