Według najnowszych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w lutym 2019 r. indeks cen węgla dla elektrowni zawodowych wyniósł 255,97 zł/t i był o 12 proc. wyższy niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Indeks cen dla ciepłowni sięgnął z kolei 307,81 zł/t i był o 3 proc. lepszy niż przed rokiem.
To już kolejny rok podwyżek cen węgla na polskim rynku. W 2018 r. średnioroczna wartość indeksu surowca dla elektrowni zawodowych w porównaniu z rokiem 2017 wzrosła o 16 proc. , do 239,51 zł/t. Cena węgla dla ciepłowni poprawiła się w tym czasie o 22 proc., sięgając 294,75 zł/t. W porównaniu z rokiem 2016 indeks dla ciepłowni wzrósł o prawie 50 proc.
Dzieje się to w momencie, gdy na światowych rynkach czarne paliwo notuje spadki. Jak podaje ARP, 1 marca cena tego surowca w europejskich portach wyniosła 69,75 USD/t. Była więc o 10 proc. niższa niż w styczniu i o 16 proc. niższa niż przed rokiem. Obniżki cen obserwowano też m.in. w Chinach, Australii i RPA.
– Międzynarodowy rynek węgla od początku roku notuje tendencję spadkową w znacznej części wynikającą z niepewności, która została wywołana przez sytuację w Chinach – wyjaśniają analitycy ARP. Dodają, że polityka chińskich władz ukierunkowana jest na zwiększanie krajowego wydobycia, ale i uruchamianie nowych mocy w elektrowniach jądrowych. Kraj ten może więc utracić pozycję najbardziej atrakcyjnego rynku importowego. Zdaniem analityków, w krótkim horyzoncie czasowym ceny będą zmieniać się w zależności od sytuacji w Chinach. – W tym roku powinny wzrosnąć i pozostać na wysokim poziomie w kilku kolejnych latach. Jednak z uwagi na zmieniającą się politykę Chin nastroje na rynku będą bardzo niepewne – dodają eksperci ARP.