Kawa
Od kilku edycji podaję kontrakt na kawę jako ten, który może zyskiwać, i nadal będę się tego trzymać. Ma to związek z ciekawą sytuacją w pozycjonowaniu spekulantów względem układu ceny na wykresie. Może tu dojść do silnego zjawiska „short squeeze".
ETF DAX
Korekta na niemieckim rynku akcji może dobiegać końca, co wraz z oczekiwanym osłabieniem PLN może przynieść dodatni wynik zarówno z rynku bazowego, jak i rynku walutowego, gdyż ETF na DAX jest zależny też od kursu EUR/PLN.
Kamil Maliszewski, DM mBanku
USD/PLN
Grudniowa słabość dolara jest raczej przejściowa i spodziewamy się ruchu korekcyjnego. Dobre dane z USA, prawdopodobne porozumienie budżetowe oraz brak wzrostu inflacji w strefie euro powinny pozwolić na powrót USD/PLN w okolice 3,60, gdzie ustawiam poziom wyjścia.
Platyna
Ostatnie zwyżki wynikają z większego popytu oraz słabości USD, to jednak czynniki przejściowe. Podstawy trendu spadkowego z 2017 r., czyli strukturalne zmiany na rynku motoryzacyjnym, pozostają w mocy. Dołek na 870 dolarów (wyjście) może być wówczas ponownym celem dla rynku.
S&P500
Rynek akcyjny ma całkiem dobre perspektywy w 2018 r., ale styczeń może przynieść realizację zysków. Czeka nas więc raczej początek kwartału podobny do lat 2015–2016, gdyż szczególnie perspektywa podwyżek stóp jest obecnie niedoceniana. Wyjście: 2605.
Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank
EUR/CZK
Dobre nastawienie do naszego regionu napędzane przez bardzo przyzwoite dane gospodarcze wraz z rozpoczętym już cyklem podwyżek stóp czeskiego banku centralnego powinny umacniać czeską walutę.
Cel: 24,5.
Gaz ziemny
Chłodne dni na koniec 2017 r. w Stanach Zjednoczonych oraz prognozy niskich temperatur na początku stycznia w USA powinny wspomóc popyt na surowiec, ograniczyć jego zapasy i wywindować jego cenę.
Cel: 3,63, stop loss: 2,80.
VIX
Początek przyszłego roku może przynieść korektę amerykańskich indeksów, które znajdują się na bardzo wysokich poziomach pod względem wyceny. Obecnie nie widać nowego mocnego paliwa do kontynuacji zwyżek w USA. Cel: 13,50.
Marek Rogalski, DM BOŚ
USD/TRY
Grudzień nie był już zły dla tureckiej liry, chociaż Bank Turcji nie sprostał oczekiwaniom inwestorów, którzy liczyli na bardziej zdecydowane działania w walce z inflacją. Może to zapowiadać zbliżające się większe korekcyjne odbicie. Wejście: 3,793, stop loss: 3,92, cel: 3,655.
Złoto
Cena pod koniec grudnia dynamicznie rosła. Dopiero przebicie w dół poziomu 1300 USD za uncję byłoby sygnałem słabości strony popytowej i możliwego zejścia notowań z powrotem do wsparcia w okolicach 1265–1266 USD. Wejście: 1299, stop loss: 1320, cel: 1266.
S&P500
DAX przebił w drugiej połowie grudnia ważny opór 13202 pkt, po czym ponownie spadł pod ten poziom. To oznacza, że podaż jest wyraźnie silniejsza od strony kupującej największe spółki.
Wejście: 13 188, stop loss: 13 518, cel: 12 666.
Marcin Sulewski, Bank Zachodni WBK
EUR/CHF
Kurs wybił się górą z konsolidacji i w krótkim terminie zwyżki mogą być kontynuowane. Euro jest mocne również do innych walut, co jest dodatkowym argumentem, by oczekiwać jego aprecjacji w najbliższym czasie.
Stop loss: 1,157.
Pallad
Podtrzymuję typ sprzed miesiąca. Na rynku panuje silny trend wzrostowy i zakładam, że w najbliższym czasie nie wystąpi głębsza korekta.
Stop loss: 974.
UK 100 CFD
FTSE100 to najsilniejszy obecnie z głównych indeksów giełdowych w Europie. Dane są sprzyjające, więc zakładam kontynuację zwyżek na przełomie roku. Dodatkowo, indeks przebił ważny opór.
Stop loss: 7190.
Krzysztof Wańczyk, BM ING Banku Śląskiego
GBP/USD
Obawy o negatywne skutki gospodarcze dla Wielkiej Brytanii związane z brexitem zostały już dawno wycenione przez rynek, dlatego notowania brytyjskiego funta mogą się umacniać w najbliższych tygodniach.
Gaz
Niesprzyjające warunki pogodowe, w tym niskie temperatury w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, mogą spowodować większe zapotrzebowanie na gaz, który jest jednym z głównych paliw wykorzystywanych w sezonie grzewczym.
KOSPI
Faza ekspansji gospodarczej Chin powinna pozytywnie przełożyć się na rozwój współpracy handlowej m.in. z Koreą. Oznaczać to może podtrzymanie hossy na tym rynku akcji.
Mateusz Groszek, Admiral Markets
USD/CAD
Ostatnie umocnienie dolara kanadyjskiego było spowodowane zwyżką ropy naftowej. Umocnienie waluty kanadyjskiej było zbyt szybkie, z kolei na rynku ropy naftowej należy spodziewać się korekty, co negatywnie przełoży się na wycenę dolara kanadyjskiego.
Pszenica
Notowania pszenicy po raz kolejny znalazły się na bardzo ciekawym poziomie, w którym przeważnie dochodziło do bardzo mocnego odbicia. Ponadto w portfelu zarządzających znajduje się zbyt dużo krótkich pozycji.
S&P500
Inwestorzy zapomnieli o zmienności. Nie przejmują się wyceną finansową, liczą tylko na nowe szczyty. Mamy jeden z najdłuższych okresów bez 5-proc. korekty. Ponadto zmiana globalnej polityki monetarnej sprzyja mocniejszej korekcie.
Pytania do... Łukasza Wardyna, dyrektora CMC Markets na Europę Wschodnią
Złoty w niezłym stylu rozpoczął 2018 r. Jakie są perspektywy dla polskiej waluty na najbliższe tygodnie wobec EUR, USD i GBP?
Na światowych rynkach doświadczamy nadal bardzo spokojnych nastrojów i nie widać strachu inwestorów. Dotyczy to wszystkich aktywów, w tym tych najbardziej ryzykownych, czyli m.in. walut z rynków wschodzących. Dopóki taki stan rzeczy się utrzyma, złoty może być nadal mocny, kontynuując dobrą passę z roku 2017, który zakończył w gronie najsilniejszych walut świata. Fed zdecydował się na trzy podwyżki stóp w zeszłym roku. Część inwestorów uważa, że tyle samo można oczekiwać w tym roku. Ciężko przewidzieć następne ruchy, ale trudno zakładać, że gdy trend będzie utrzymany, to inne banki centralne, w tym RPP, nie zareagują zmianą nastawienia i podwyżkami. Tak właśnie zakładają inwestorzy i dlatego na razie nie przejmują się tym, że nominalne stopy w Polsce są rekordowo niskie, szczególnie w relacji do inflacji. Jeżeli EUR/PLN przełamie pułap 4,15, to z powodzeniem może kierować się w stronę kluczowego wsparcia trendu horyzontalnego, czyli poziomu 4,00. Z kolei wsparciem dla USD/PLN jest 3,38. Można założyć, że ta para, pomimo trendu spadkowego, jest obecnie w szerokiej strefie wsparcia z lat 2010–2013. Jednocześnie GBP/PLN może powstrzymać pułap 4,59, ponieważ funta wspierają notowania GBP/USD.
Które waluty rynków wschodzących mają największe szanse na umocnienie?
Indeks złotego kroczy w hossie i ma jeszcze trochę dystansu do kluczowych oporów. Podobnie forint, który zaliczył spektakularny odwrót na EUR/HUF, ma jeszcze przestrzeń do zwyżek. Czeska korona również jest w hossie. Parametry gospodarek są niezłe i to wspiera nastawienie inwestorów zagranicznych do naszego regionu. Z ostrożności warto jednak założyć, że źródłem siły tych walut jest kapitał mocno spekulacyjny. Gdy tylko na rynek wróci więcej obaw o kondycję portfeli inwestorów z zagranicy, możemy być świadkami bardzo dotkliwej korekty.
Do kluczowego poziomu oporu dotarł kurs EUR/USD. Jest szansa na korektę?
Można przyjąć, że ewidentne przełamanie na koniec tygodnia pułapu 1,21 będzie potwierdzeniem siły euro. Jednak długoterminowo strefa oporu jest bardzo szeroka i kształtuje się w granicach 1,21–1,235. Wynika z kluczowych lokalnych dołków pary EUR/USD od października 2008 r. Trudno sobie wyobrazić, że przy normalnych warunkach rynkowych kurs mógłby pokonać te poziomy bez problemów. Z uwagi na bliskość tak istotnego oporu możliwa jest korekta.