W 2014 roku firmy zarejestrowały ponad 201 tys. nowych samochodów osobowych, z których blisko 115,6 tys. zostało wyleasingowanych. Udział leasingu nieustannie się zwiększa i w ub.r. sięgnął 57,5 proc., o 1,2 pkt proc. więcej niż w 2013 r.
Często wykorzystywany jest leasing z 1-procentową wartością końcową i wykupem leasingowanego samochodu. Jednak coraz większą popularnością cieszy się leasing z wysoką wartością rezydualną. – Przedsiębiorca nie spłaca 100 proc. kapitału, raty leasingowe są niższe, a tym samym bardziej dostępne z uwagi na koszty. Po drugie w takim przypadku zazwyczaj nie dochodzi do sprzedaży przedmiotu leasingu korzystającemu, zatem ryzyko sprzedaży przedmiotu po okresie leasingu przejmuje na siebie finansujący, a korzystający może zawrzeć kolejną umowę na nowy przedmiot – wylicza zalety leasingu z wysoką wartością końcową dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski.
Warto płacić mniej
Wykupienie pojazdu przez firmę na koniec okresu leasingu za 1 proc. jego wartości nie zawsze jest opłacalne z finansowego punktu widzenia. Auta nie można amortyzować, natomiast sprzedaż za cenę rynkową rodzi konieczność odprowadzenia podatku od zysku. Zatem niezależnie od podjętej decyzji firma dopłaci do samochodu w postaci wyższych podatków, a prawdopodobnie także wyższych kosztów utrzymania starzejącego się pojazdu.
Kolejną korzyścią z leasingu z wysoką wartością końcową jest oszczędność w podatku VAT w porównaniu z transakcją zakupu za własne pieniądze lub w kredycie. Korzystając z leasingu z wysoką wartością końcową, przedsiębiorca będzie mógł także odliczyć cały VAT, a nie tylko połowę.
Atrakcyjna rata
Najlepiej porównać koszty użytkowania samochodu w leasingu operacyjnym z 1-procentową wartością końcową oraz w leasingu z wysoką wartością końcową. W przypadku marki Audi produkty finansowe nazywają się – odpowiednio – Audi Classic Leasing i Audi Perfect Lease. – Ten ostatni pozwala nie tylko na wybranie najbardziej korzystnej dla firmy metody finansowania auta. Otwiera również możliwość zadecydowania o dalszym losie samochodu po zakończeniu okresu leasingowania: zmianie auta na nowe lub wykupieniu go – zauważa dyrektor sprzedaży detalicznej Volkswagen Bank Michał Dyc.