Podczas ostatniego Forum Prawników Spółek Giełdowych zorganizowanego w podwarszawskiej Jachrance przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) wiele mówiło się o konfliktach wybuchających na tle – domniemanego lub prawdziwego – naruszenia przez akcjonariuszy zasad związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji, działaniem w porozumieniu lub naruszeniu innych obowiązków informacyjnych. Przypomnieć wypada, iż obowiązki te określone zostały w m.in. kodeksie spółek handlowych, dalej jako „KSH", ustawie o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej jako „Ustawa") oraz kilku innych aktach prawnych. Zagadnień tych nie sposób bagatelizować, gdyż ustawową konsekwencją zachowania się inwestora niezgodnie ze wspomnianymi regułami jest niekiedy powstanie po jego stronie zakazu wykonywania prawa głosu z części bądź nawet ze wszystkich posiadanych udziałowych papierów wartościowych spółki. Niekiedy sankcja jest jeszcze bardziej dolegliwa i implikuje zawieszenie prawa wykonywania jakichkolwiek (!) uprawnień inkorporowanych w udziałach/akcjach (por. art. 6 KSH). Niezwykle istotne jest przy tym, kto i kiedy decyduje o zastosowaniu ww. sankcji.