Rozwój e-handlu oznacza nieuchronne zmiany na rynku nieruchomości komercyjnych. – Operatorzy e-commerce, kurierzy oraz małe i średnie firmy potrzebują nowoczesnych magazynów blisko centrów miast. Są w stanie zapłacić więcej za powierzchnie, dzięki którym, będąc bliżej klienta, wygrywają z konkurencją – wyjaśnia Jowita Spiżarska, doradca w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych w firmie Cresa Polska. – W small business units, czyli parki magazynowe w dobrze wyeksponowanych miejskich lokalizacjach, chce inwestować coraz więcej deweloperów.
Także z biurami
Szczególnie dużo takich magazynów powstaje w stolicy.
– Kilka tygodni temu deweloper Ideal Idea, który był prekursorem obiektów SBU na polskim rynku, sfinalizował zakup terenu pod kolejną, piątą inwestycję magazynowo-biurową – wskazuje Jowita Spiżarska. Ideal Idea City Park o powierzchni 19,5 tys. mkw. powstanie na 4,5-hektarowej działce na granicy Warszawy i Raszyna.
Spiżarska podkreśla, że small business units planują wszyscy najwięksi gracze na rynku magazynów. – Panattoni buduje dwa obiekty typu SBU w Warszawie i jeden we Wrocławiu. W Łodzi, oprócz Panattoni, inwestuje 7R, a w Poznaniu Prologis, MLP i Luvena – wskazuje. – Inwestycje SBU w najbliższych latach powstaną także na Śląsku, w Trójmieście, Szczecinie i Kielcach.
– Minimalne moduły, które można wynająć w SBU, zaczynają się już od 400 mkw. Dla porównania, big boksy, w zależności od siatki słupów, mają ok. 2,5 tys. mkw. – opowiada ekspertka Cresy. – Małe formaty są najczęściej budowane i aranżowane według wymagań klienta. W ramach miejskich parków magazynowych powstają także powierzchnie biurowe i wystawiennicze, a także showroomy, w których można obejrzeć ekspozycję albo odebrać zamówiony przez internet towar. Zaletą SBU jest także możliwość łączenia modułów, dzięki czemu firma może wynająć dokładnie tyle metrów, ile potrzebuje.