Eksperci brokera w najnowszym raporcie analitycznym odnieśli się do perspektyw czterech polskich firm z sektora notowanych na GPW: Captor Therapeutics, Celon Pharma, Molecure i Ryvu Therapeutics, wydając dla nich rekomendację "kupuj". Wskazują, że sytuacja w globalnym i krajowym sektorze biotechnologicznym ustabilizowała się, a notowania części spółek z sektora odbiły. Według nich inwestorzy coraz większą uwagę przywiązują do projektów w portfelu.

W przypadku Captora cena docelowa określono na poziomie 192 zł, o ok. 14 proc. powyżej aktualnej ceny na giełdzie. Analitycy zwracają uwagę, że spółka konsekwentnie rozwija swoje projekty, wybrała kandydata klinicznego w swoim najbardziej zaawansowanym projekcie CT-01 i przygotowuje go do wejścia do kliniki pod koniec 2023 roku. Z kolei drugi projekt CT-03 może wejść do kliniki na początku 2024 roku. - W międzyczasie spółka podpisując umowę o współpracy z Ono Pharmaceuticals o wartości 197 mln euro udowodniła, że jej platforma Optigrade przyciągnęła zainteresowanie globalnych graczy. Celem współpracy jest rozwój małocząsteczkowych związków zdolnych do degradacji wybranego celu molekularnego mającego zastosowanie przede wszystkim w zakresie chorób neurodegeneracyjnych. Umowa oprócz aspektu finansowego niesie za sobą szansę na dalszy rozwój kompetencji w obszarze CNS przez spółkę - oceniają eksperci biura.

Eksperci pozytywnie zapatrują się też na akcje Celon Pharmy wyceniając je po30,90 zł, dwukrotnie powyżej aktualnej ceny płaconej na GPW. Argumentują, że mimo presji kosztowej, segment generyczny pozostaje solidnym źródłem gotówki, która jest przeznacza na działalność badawczo-rozwojową. - Spółka poszukuje partnera dla Falkieri i rozwija w klinice cztery projekty. W otoczeniu rynkowym, zwracamy uwagę na umowę dotyczącą współpracy badawczej Mercka z Royalty Pharma na dalszy rozwój inhibitora PDE10A w II fazie klinicznej. Cząsteczkę o podobnym mechanizmie testuje też w klinice Celon – podkreślają. W ocenie brokera obiecująco wyglądają wstępne wyniki I fazy inhibitora FGFR u pacjentów z guzami litymi, w tym z aberracjami FGFR, a trzy inne programy są w II fazie badań klinicznych i kolejne kwartały przyniosą ich odczyty.

Akcje Molerure Noble wycenił na 20,80 zł, co daje prawie 40-proc. przestrzeń do poprawy notowań.Eksperci biura wskazują, że w zaktualizowanej strategii rozwoju Molecure główny priorytet mają projekty najbardziej zaawansowane, czyli OATD-01 i OATD-02. W dalszej kolejności spółka stawia na immunoonkologię i mRNA. - Dwa pierwsze projekty są przygotowywane do wejścia do badań klinicznych odpowiednio II i I fazy. W przypadku OATD-01 Molecure wróciło do pierwotnie planowanego dla tej cząsteczki kierunku rozwoju jakim jest sarkoidoza. Jedną z potencjalnych przewag tego kierunku rozwoju jest fakt, iż weryfikacja skuteczności cząsteczki w klinice w II fazie będzie kosztować mniej niż w przypadku idiopatycznego zwłóknienia płuc (IPF). Z kolei w przypadku OATD-02 spółka konsekwentnie zmierza w kierunku I fazy, która już na tym etapie oprócz bezpieczeństwa może wykazać sygnały efektywności. Pozostałe projekty są znacznie mniej zaawansowane – podkreślają.

Z kolei wycena akcji Ruvu wynosząca 85,40 zł, o ponad 50 proc. przewyższa aktualną cenę płaconą na GPW. Analitycy przypominają, że spółka w ciągu kilku miesięcy sprzedała agonistów STING do dwóch potencjalnych zastosowań różnym rozpoznawalnym globalnym graczom – najpierw w lipcu amerykańskiej spółce Exelixis do zastosowania w koniugatach lek-przeciwciało (ADC), a pod koniec listopada niemieckiemu BioNTechowi jako samodzielnego kandydata na lek. Ich zdaniem transakcja z BioNTechem, w wyniku której do spółki wpłynęło łącznie 40 mln euro (ok. 187 mln zł, połowa z upfrontu, a połowa z nowej emisji akcji) oraz dopięta emisja akcji poprawiają istotnie płynność finansową Ryvu i umożliwią realizację przyjętej strategii. - Filarem tej strategii jest szeroki rozwój kliniczny RVU120 w II fazie badań w AML/HR-MDS i w guzach litych, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę pozytywne odczyty kliniczne tej cząsteczki w I fazie badań – zauważają. Szacują, że dojście z RVU120 do zaawansowanej fazy II z pozytywnymi wynikami klinicznymi wypracuje dla Ryvu awans do wyższej ligi, a potencjalny upfront z transakcji partneringowej mógłby wynosić setki milionów złotych- szacują.

Tekst jest skrótem raportu analitycznego wydanego przez Noble Securities. Je Jego autorem jest Krzysztof Radojewski. Pierwsze rozpowszechnianie raportu nastąpiło 5 stycznia br., o godz. 9.52.