Na podstawie § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy, Zarząd Travelplanet.pl S.A. informuje o trwałym niestosowaniu następujących zasad ładu korporacyjnego, zawartych w dokumencie "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", tj:
- w części I. Rekomendacje dotyczące dobrych praktyk spółek giełdowych:
1. Spółka powinna prowadzić przejrzystą i efektywną politykę informacyjną, zarówno z wykorzystaniem tradycyjnych metod, jak i z użyciem nowoczesnych technologii oraz najnowszych narzędzi komunikacji zapewniających szybkość, bezpieczeństwo oraz efektywny dostęp do informacji. Korzystając w jak najszerszym stopniu z tych metod, Spółka powinna w szczególności (...)
- zapewnić odpowiednią komunikację z inwestorami i analitykami, wykorzystując w tym celu również nowoczesne metody komunikacji internetowej;
- umożliwiać transmitowanie obrad walnego zgromadzenia z wykorzystaniem sieci Internet, rejestrować przebieg obrad i upubliczniać go na swojej stronie internetowej.

Zasada ta nie będzie stosowana przez Spółkę w części dotyczącej zapewnienia komunikacji z inwestorami i analitykami przy wykorzystaniu nowoczesnych metod komunikacji internetowej jak i części dotyczącej transmisji obrad walnego zgromadzenia, rejestracji przebiegu i upublicznianiu na stronie internetowej. Spółka implementuje nowoczesne metody komunikacji adekwatnie do istniejącego zapotrzebowania i struktury akcjonariatu.
Zarząd Spółki stosownie do potrzeb udziela wywiadów przedstawicielom mediów, a na zapytania przekazane do Spółki za pośrednictwem telefonu lub poczty elektronicznej jest każdorazowo udzielana odpowied¼. W ocenie Spółki dotychczasowy przebieg Walnych Zgromadzeń Emitenta nie wskazuje na potrzebę dokonywania takiej transmisji ani rejestracji w celu upublicznienia obrad, a ponadto w sposób wystarczający zapewnia akcjonariuszom udział w obradach Walnego Zgromadzenia oraz korzystanie z praw im przysługującym.
Ze względu na strukturę akcjonariatu rozwiązanie niosłoby za sobą niewspółmierne do efektów koszty. W ocenie Spółki niestosowanie ww. zasady nie będzie wywierać negatywnych skutków, a w szczególności nie będzie miało wpływu na ograniczenie praw lub interesów akcjonariuszy. Wszelkie istotne informacje dotyczące walnych zgromadzeń akcjonariuszy oraz dotyczące spraw poruszanych podczas obrad, Spółka będzie publikowała w formie raportów bieżących i zamieszczała na swojej stronie internetowej.

5. Spółka powinna posiadać politykę wynagrodzeń oraz zasady jej ustalania. Polityka wynagrodzeń powinna w szczególności określać formę, strukturę i poziom wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających. Przy określaniu polityki wynagrodzeń członków organów nadzorujących i zarządzających spółki powinno mieć zastosowanie zalecenie Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 r. (2009/385/WE).

Zasada ta nie będzie stosowana przez Spółkę, albowiem nie stworzyła polityki wynagrodzeń oraz zasad jej ustalania za zasadach określonych w zaleceniu Komisji Europejskiej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie wspierania odpowiedniego systemu wynagrodzeń dyrektorów spółek notowanych na giełdzie (2004/913/WE), uzupełnione o zalecenie KE z 30 kwietnia 2009 roku (2009/385/WE). Zgodnie z zapisami Statutu Spółki wynagrodzenie dla Członków Rady Nadzorczej określa uchwała Walnego Zgromadzenia, natomiast ustalenie wynagrodzenia dla Członków Zarządu leży w gestii Rady Nadzorczej. Wynagrodzenie Członków Rady Nadzorczej i Członków Zarządu wiąże się z zakresem zadań i odpowiedzialności wynikającej z pełnionej funkcji oraz odpowiada wielkości Spółki i pozostaje w rozsądnym stosunku do wyników Spółki. W związku z tym, iż nie stosowanie zasady nie będzie rodziło w ocenie Spółki żadnych negatywnych skutków, nie zachodzi konieczność ich usunięcia przez Spółkę.

- w części III. Dobrych Praktyk stosowanych przez członków Rad Nadzorczych:

6. "Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką. W zakresie kryteriów niezależności członków rady nadzorczej powinien być stosowany Załącznik II do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej). Niezależnie od postanowień pkt b) wyżej wymienionego Załącznika osoba będąca pracownikiem spółki, podmiotu zależnego lub podmiotu stowarzyszonego nie może być uznana za spełniającą kryteria niezależności, o których mowa w tym Załączniku. Ponadto za powiązanie z akcjonariuszem wykluczające przymiot niezależności członka rady nadzorczej w rozumieniu niniejszej zasady rozumie się rzeczywiste i istotne powiązanie z akcjonariuszem mającym prawo do wykonywania 5% i więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu."

Spółka odstąpiła od stosowania tej zasady ze względu na 5-osobowy skład Rady Nadzorczej, określoną, stabilną strukturę akcjonariuszy i ich rolę w rozwoju Spółki, pomimo generalnego poparcia dla udziału w pracach Rady Nadzorczej członków niezależnych. Członków Rady Nadzorczej powołuje Walne Zgromadzenie spośród kandydatów zgłoszonych przez akcjonariuszy. Spółka akcyjna jest przedsięwzięciem kapitałowym. Akcjonariusz, który wniósł większy kapitał, ponosi też większe ryzyko gospodarcze. Jest więc uzasadnione, aby jego interesy były uwzględniane proporcjonalnie do wniesionego kapitału. Nie powinno się odbierać akcjonariuszom prawa do odpowiedniej reprezentacji ich interesów za pośrednictwem przedstawiciela w Radzie Nadzorczej. Wykonując swoje uprawnienia akcjonariusz większościowy powinien przy tym uwzględniać interesy mniejszości.

W ocenie Spółki nie stosowanie ww. zasady nie będzie wywierać negatywnych skutków, a w szczególności nie będzie miało wpływu na ograniczenie praw lub interesów akcjonariuszy.

W związku z tym, iż nie stosowanie zasady nie będzie rodziło w ocenie Spółki żadnych negatywnych skutków, nie zachodzi konieczność ich usunięcia przez Spółkę. Zarząd Spółki wyraża przekonanie, że członkowie Rady Nadzorczej będą dbać o interes spółki oraz ogółu akcjonariuszy. O niestosowaniu tej zasady Spółka informowała już w Raporcie 4/2011 z dnia 14.12.2011r.

8. W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w Radzie Nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...)

Spółka nie będzie stosowała powyżej zasady, z powodu nie powołania komitetów wymienionych w załączniku I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005r. dot. roli dyrektorów niewykonawczych. W dniu 16.07.2009 roku Rada Nadzorcza IV kadencji działając w minimalnym pięcioosobowym składzie postanowiła zrezygnować z powoływania Komitetu Audytu i Komitetu Wynagrodzeń, postanawiając jednocześnie, że zadania ww. komitetów będą wykonywane przez Radę Nadzorczą w pełnym składzie. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości zostaną powołane komitety, o których mowa w załączniku I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005r. dot. roli dyrektorów niewykonawczych. W związku z tym, iż nie stosowanie zasady nie będzie rodziło w ocenie Spółki żadnych negatywnych skutków, nie zachodzi konieczność ich usunięcia przez Spółkę.
Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2012-03-26 14:27:47Jerzy KrawczykPrezes Zarządu
2012-03-26 14:27:47Bożena GarbińskaCzłonek Zarządu ds. Finansowych