Zarząd Trakcja Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (adres: ul Złota 59, XVIII p., 00-120 Warszawa) ("Spółka"), wskazuje poniżej zasady Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, których Spółka nie będzie stosowała w sposób trwały, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych na podstawie Uchwały Nr 17/1249/2010 Rady Giełdy z dnia 19 maja 2010 r.

Zasada, o której mowa w części II punkt 3 Dobrych Praktyk
Zarząd przed zawarciem przez Spółkę istotnej umowy z podmiotem powiązanym zwraca się do Rady Nadzorczej o aprobatę tej transakcji/umowy. Powyższemu obowiązkowi nie podlegają transakcje typowe, zawierane na warunkach rynkowych w ramach prowadzonej działalności operacyjnej przez spółkę z podmiotem zależnym, w którym spółka posiada większościowy udział kapitałowy. Na potrzeby niniejszego zbioru zasad przyjmuje się definicję podmiotu powiązanego w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. Nr 184, poz. 1539 z pó¼n. zm.).

Nasza Spółka nie będzie stosować wyżej określonej zasady.
Wyjaśnienie:
Nasza Spółka spełnia tę zasadę częściowo. Statut naszej Spółki wymaga wyrażenia zgody przez Radę Nadzorczą na zawieranie jakichkolwiek umów, transakcji lub kilku powiązanych umów lub transakcji z podmiotami powiązanymi, zgodnie z definicją przyjętą w art. 4 § 1 ust. 4 i 5 KSH (z wyjątkiem umów i transakcji z podmiotami należącymi do Grupy Kapitałowej Spółki), których kwota przekracza limity ustalone przez Radę Nadzorczą. Z uwagi jednak na fakt, iż nie wszystkie transakcje/umowy z podmiotami powiązanymi, o których mowa w zasadzie zamieszczonej w części II punkt 3 Dobrych Praktyk, będą wymagały aprobaty Rady Nadzorczej, nie możemy zapewnić, iż nasza Spółka przestrzega tej zasady.

Zasada, o której mowa w części III punkt 7 Dobrych Praktyk
W ramach Rady Nadzorczej powinien funkcjonować co najmniej komitet audytu. W skład tego komitetu powinien wchodzić co najmniej jeden członek niezależny od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką, posiadający kompetencje w dziedzinie rachunkowości i finansów. W spółkach, w których Rada Nadzorcza składa się z minimalnej wymaganej przez prawo liczby członków, zadania komitetu mogą być wykonywane przez radę nadzorczą.

Nasza Spółka nie stosuje wyżej określonej zasady.
Wyjaśnienie:
Nasza Spółka nie spełnia powyższej zasady. Regulamin Rady Nadzorczej nie określa zasad powoływania oraz funkcjonowania komitetu ds. audytu. Z uwagi na małą liczebność naszej Rady Nadzorczej, funkcje komitetu ds. audytu musiałaby pełnić cała Rada Nadzorcza. Spółka nie może jednak zapewnić, iż w skład Rady Nadzorczej powołana zostanie osoba o wystarczających kwalifikacjach z zakresu rachunkowości i finansów, co jest warunkiem przestrzegania zasady zamieszczonej w części III punkt 7 Dobrych Praktyk. W celu zmniejszenia ryzyka związanego z nie stosowaniem wymienionej wyżej zasady Rada Nadzorcza ma możliwość skorzystania z usług profesjonalnych doradców w dziedzinie audytu.

Zasada, o której mowa w części III punkt 8 Dobrych Praktyk
W zakresie zadań i funkcjonowania komitetów działających w Radzie Nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...).
Nasza Spółka nie stosuje wyżej określonej zasady.
Wyjaśnienie:
Nasza Spółka nie spełnia powyższej zasady. Regulamin Rady Nadzorczej nie określa zasad powoływania oraz funkcjonowania komitetu ds. audytu, a zasadę tę można przyjąć tylko wraz z przyjęciem zasady, o której mowa w części III punkt 7 Dobrych Praktyk, której nasza Spółka z przedstawionych powyżej powodów nie przyjmuje do stosowania.

Zasada, o której mowa w części III punkt 9 Dobrych Praktyk
Zawarcie przez spółkę umowy/transakcji z podmiotem powiązanym, spełniającej warunki, o których mowa w części II pkt 3, wymaga aprobaty Rady Nadzorczej. Nasza Spółka nie będzie stosować wyżej określonej zasady.
Wyjaśnienie:
Nasza Spółka spełnia tę zasadę częściowo. Zasadę tę można przyjąć w całości tylko wraz z przyjęciem zasady, o której mowa w części II punkt 3 Dobrych Praktyk, której nasza Spółka z przedstawionych powyżej powodów nie przyjmuje do stosowania.

Zasada, o której mowa w części IV punkt 10 Dobrych Praktyk

Spółka powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, polegającego na:
1)transmisji obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
2)dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad,
3)wykonywaniu osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu w toku walnego zgromadzenia.

Zasada ta powinna być stosowana najpó¼niej począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r.

Nasza Spółka nie spełnia powyższej zasady.

Wyjaśnienie:
Ani Statut ani Regulamin Walnego Zgromadzenia Spółki nie przewidują możliwości udziału akcjonariuszy w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Ponadto stosowanie wskazanej formy komunikacji jest w ocenie Spółki ryzykowne z uwagi na potencjalne problemy techniczne. Spółka rozważy możliwość stosowania powyższej zasady od dnia 1 stycznia 2012 r.




Podstawa prawna: Regulamin GPW § 29


Data Imię i Nazwisko Stanowisko Podpis
2010-06-30 14:41:47Maciej RadziwiłłPrezes Zarządu
2010-06-30 14:41:47Tadeusz KozaczyńskiWiceprezes Zarządu