Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Duża liczba spółek wycenianych poniżej wartości księgowej nie bierze się znikąd i świadczy o niskim popycie na akcje
Wyceny na warszawskiej giełdzie wydają się względnie niskie, jeśli popatrzymy na wskaźnik ceny do wartości księgowej, chętnie wykorzystywany przez inwestorów. Teoretycznie im niższa wartość wskaźnika, tym lepiej. Jego średnia dla indeksu WIG wynosi zaledwie 1,25, co historycznie można uznać za atrakcyjny poziom, świadczący o niedowartościowaniu rynku.
Jak zauważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities, wskaźnik cen do wartości księgowej jest jednym z mniej zmiennych mnożników wyceny porównawczej. Ponadto C/WK jest relatywnie odporny na próby „poprawy” wartości wskaźnika.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Myślę, że to znowu jest element rozgrywki ze strony Donalda Trumpa. I nie jestem osamotniony w tym twierdzeniu, bo patrząc na rynki finansowe wygląda na to, że dzisiaj jest raczej spokój – mówi o nowych cłach dr Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.