Z danych eToro wynika, że 9 z 10 spółek, które na koniec pierwszego kwartału były w posiadaniu użytkowników, pochodziło właśnie z sektora technologicznego. Jedyną spółką w pierwszej dziesiątce spoza sektora technologicznego jest GameStop - detaliczny sprzedawca gier, którego akcje wzrosły o ponad 40 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. W zeszłym tygodniu akcje Gamestop jeszcze bardziej zyskały na wartości po ogłoszeniu ich podziału.

Dane eToro pokazują, że producent pojazdów elektrycznych Tesla, podobnie jak rok temu, pozostaje najczęściej posiadaną akcją na platformie. To oznacza, że inwestorzy dostrzegają długofalowy potencjał sektora. Między IV kwartałem 2021 r., a I kwartałem 2022 r., liczba inwestorów posiadających akcje Tesli wzrosła o 21 proc. Apple (+25 proc. kwartał do kwartału) wskoczył na drugie miejsce, a Amazon (+18 proc. kwartał do kwartału) utrzymał trzecią pozycję, mimo że ceny akcji obu firm spadły o około 2 proc. od początku roku. Spółka matka Facebooka, Meta Platforms (+72 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału), awansowała o cztery miejsca: zajęła czwartą pozycję wśród preferencji polskich inwestorów na platformie eToro, mimo że jej akcje spadły o ponad 33 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Chiński producent pojazdów elektrycznych Nio Inc. spadł z drugiego miejsca na piąte (+11 proc. kw/kw). Pierwszą dziesiątkę dopełniają Alibaba (+14 proc. kw/kw), Microsoft (+37 proc. kw/kw), producent układów scalonych NVIDIA (+37 proc. kw.kw),spółka Google - Alphabet (+17 proc. kw/kw) oraz GameStop (-5 proc. kw/kw).

- Akcje spółek technologicznych były jednymi z najbardziej dotkniętych w 2022 r., przy czym Nasdaq podlega korekcie, a kilka dużych spółek jest znacząco na minusie. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Oczywistą jest wojna na Ukrainie, która wpłynęła na nastroje we wszystkich krajach. Ale być może bardziej istotny dla sektora technologicznego jest fakt, że główne gospodarki - a w szczególności USA - po raz pierwszy od lat zaczęły podnosić stopy procentowe. Wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe zazwyczaj uderzają w akcje spółek technicznych bardziej niż w inne sektory, ponieważ ich wyceny opierają się raczej na przyszłych, niż na obecnych zyskach. Problem polega na tym, że wobec wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych, przyszłe zyski są warte mniej i - teoretycznie rzecz biorąc - czynią sektor mniej atrakcyjnym - komentuje Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro. I dodaje: Wzrost liczby otwartych pozycji na akcje spółek technologicznych w trudnym okresie handlowym, jakim był I kwartał 2022 r., sugeruje, że inwestorzy wykorzystują obecną zmienność na rynku i szukają okazji do kupienia akcji tuż po spadku ich wartości, aby uzupełnić pozycje długoterminowe po niskiej cenie.