W poprzednich odcinkach „Profesjonalnego inwestora" opisaliśmy i przetestowaliśmy najbardziej popularne formacje świecowe. Teraz zajmiemy się formacjami liniowymi. W każdym artykule będziemy prezentować wybrane „figury" razem z wynikami naszych testów dotyczących ich praktycznej skuteczności. Dziś na warsztat bierzemy głowę z ramionami (RGR), czyli formację, która zapowiada zmianę dotychczasowego trendu.
Specyfika formacji
RGR składa się z trzech następujących po sobie szczytów, przy czym drugi jest wyższy od pierwszego, a trzeci niższy od drugiego. Kluczowe w tej formacji jest umiejscowienie linii szyi, która łączy podstawy ramion i głowy. Linia ta jest wsparciem, a jej przebicie stanowi sygnał otwarcia pozycji krótkiej, bo RGR zapowiada zmianę trendu wzrostowego na spadkowy. Z kolei odwrócona głowa z ramionami (oRGR) zapowiada zmianę w przeciwnym kierunku. Figura ta składa się z trzech dołków, z których środkowy jest najniższy. Linia szyi łączy dwa lokalne szczyty formacji i stanowi opór, którego przebicie jest sygnałem otwarcia pozycji długiej.
Jeżeli nie możemy w miarę sprawnie wyznaczyć linii szyi, to prawdopodobnie nie mamy do czynienia z formacją głowy z ramionami. Linie szyi w RGR i oRGR są, niestety, bardzo subiektywne w ocenie. Ramiona mogą być czasem książkowo zarysowane, a czasem analityk popada w pułapkę, próbując na siłę doszukać się tej formacji, prowadząc linię na kilka różnych sposobów. Na potrzeby naszego badania staraliśmy się identyfikować formacje w sposób najbardziej zbliżony do podręcznikowego.
Metodologia testów
Metodologia badania opierała się na przeanalizowaniu pięciu instrumentów z różnych klas aktywów (dwie pary walutowe: USD/CHF, EUR/AUD, indeks FTSE 100, kontrakt na kukurydzę oraz CFD na akcje spółki Allianz), w trzech różnych interwałach czasowych (15 minut, godzina, jeden dzień), nawet na kilkanaście lat wstecz.
Z uwagi na zbyt subiektywny charakter formacji analizowaliśmy wykresy „ręcznie", a nie przy użyciu algorytmu. W badaniu uwzględnialiśmy wszystkie RGR i oRGR, które spełniały powyższe założenia, bez względu na fazę trendu, w której się one pojawiały.