Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.05.2021 13:49 Publikacja: 20.05.2021 19:00
Robert Wąchała wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
W jaki sposób zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej wpływają na ryzyka zarządcze?
Mają one ogromny wpływ na ryzyka zarządcze. Zmieniające się warunki gospodarcze wymagają ciągłego dostosowywania się do zmian. Sama pandemia wywarła istotny wpływ na działalność firm w różnych branżach. Część spółek została dotknięta tymi zmianami pośrednio, np. poprzez przerwanie łańcucha dostaw, spadek popytu, a niektóre nawet poprzez konieczność zamknięcia biura czy zakładu produkcyjnego. Potwierdzeniem trudnej sytuacji dla polskich spółek są dane statystyczne, które pokazują, że liczba upadłości i restrukturyzacji w 2020 roku była większa o 22 procent w porównaniu z rokiem 2019. Aż 41 procent z tych postępowań stanowiły upadłości likwidacyjne. Pamiętajmy, że w ostatnim roku przedsiębiorstwom było udzielane wsparcie rządowe. Ekonomiści prognozują, że w momencie wycofania rządowych środków wsparcia może dojść do jeszcze większego pogorszenia sytuacji finansowej firm w Polsce. Następstwem potencjalnego kryzysu gospodarczego będzie wzrost ryzyka roszczeń wobec osób zarządzających, obciążających ich odpowiedzialnością za taką sytuację w spółkach. Wśród naszych klientów obserwujemy także coraz większą aktywność w obszarze fuzji i przejęć.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas