Marta Równa, główny specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych, broker ubezpieczeniowy, International Risk & Corporate Advisory (IRCA)
W jaki sposób zmieniające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej wpływają na ryzyka zarządcze?
Mają one ogromny wpływ na ryzyka zarządcze. Zmieniające się warunki gospodarcze wymagają ciągłego dostosowywania się do zmian. Sama pandemia wywarła istotny wpływ na działalność firm w różnych branżach. Część spółek została dotknięta tymi zmianami pośrednio, np. poprzez przerwanie łańcucha dostaw, spadek popytu, a niektóre nawet poprzez konieczność zamknięcia biura czy zakładu produkcyjnego. Potwierdzeniem trudnej sytuacji dla polskich spółek są dane statystyczne, które pokazują, że liczba upadłości i restrukturyzacji w 2020 roku była większa o 22 procent w porównaniu z rokiem 2019. Aż 41 procent z tych postępowań stanowiły upadłości likwidacyjne. Pamiętajmy, że w ostatnim roku przedsiębiorstwom było udzielane wsparcie rządowe. Ekonomiści prognozują, że w momencie wycofania rządowych środków wsparcia może dojść do jeszcze większego pogorszenia sytuacji finansowej firm w Polsce. Następstwem potencjalnego kryzysu gospodarczego będzie wzrost ryzyka roszczeń wobec osób zarządzających, obciążających ich odpowiedzialnością za taką sytuację w spółkach. Wśród naszych klientów obserwujemy także coraz większą aktywność w obszarze fuzji i przejęć.
Pandemia powoduje, że następują częste zmiany właścicielskie. Jakie są możliwości transferu ryzyk związanych z fuzjami i przejęciami na ubezpieczyciela?
Wiele spółek, mając przed sobą wizje utraty finansowania czy zagrożoną sytuację płynnościową, decyduje się na połączenie z innym podmiotem lub sprzedaż firmy. Ubezpieczenie D&O nie jest ubezpieczeniem samej transakcji fuzji lub przejęcia, ale może ono zapewnić ochronę osobom zarządzającym w zakresie podejmowanych działań. Jest tu pewna pułapka w zapisach polisy D&O – dojście do fuzji lub przejęcia może przerwać ochronę D&O, zapewniając ochronę tylko do dnia dokonania fuzji lub przyjęcia. Polisa będzie obejmować szkody wynikające z nieprawidłowych działań podjętych w celu przygotowania fuzji lub przejęcia. Ubezpieczenie zapewni możliwość zgłaszania roszczeń dotyczących nieprawidłowych zachowań przed połączeniem dla osób, które w wyniku transakcji ustąpią ze stanowiska. Będzie im przysługiwał dodatkowy okres na zgłaszanie takich roszczeń. Jeśli osoba mimo fuzji lub przejęcia pozostanie w spółce, należy zabezpieczyć jej interesy w związku z przerwaną ciągłością ochrony ubezpieczeniowej. Trzeba do tego podejść rozważnie, aby nie powstała luka ubezpieczeniowa i była możliwość skorzystania z pomocy ubezpieczyciela. Warto możliwe rozwiązania przeanalizować ze swoim brokerem ubezpieczeniowym. Po fuzji spółek najczęstsze zarzuty do osób zarządzających dotyczą błędnych decyzji, które mogą spowodować straty dla jednej ze spółek, która będzie brała udział w połączeniu. Ubezpieczenie D&O ma na celu zapewnić komfort podejmowania decyzji osobom zarządzającym.