85 proc. ankietowanych w najnowszym badaniu eToro wyznała, że nie inwestuje w aktywa międzynarodowe. Główne przeszkody to brak wiedzy jak oceniać aktywa międzynarodowe (27 proc.), brak wystarczającej znajomości języka angielskiego (22 proc.), brak wiedzy o dostępie do informacji (20 proc.). 18 proc. woli wspierać polskie branże, a 11 proc. przyznaje, że lepiej zna polski rynek niż globalny. 10 proc. czuje się bezpieczniej inwestując w aktywa krajowe. 12 proc. ankietowanych jest zdania, że koszty inwestowania w aktywa zagraniczne są zbyt wysokie.
Z badania wynika, że ankietowani mogliby inwestować na rynkach globalnych chętniej, gdyby mieli wsparcie ze strony doradcy (24 proc.) lub dostęp do informacji w języku polskim (22 proc.). 19 proc. oczekuje lepszego dostępu do informacji o różnych aktywach. Tyle samo badanych inwestowałoby w aktywa zagraniczne częściej, gdyby ich znajomi odnosili na tym polu sukcesy. Ważnym czynnikiem jest też możliwość wypłaty w lokalnej walucie.
Jakie są motywacje Polaków, którzy decydują się inwestować na rynkach globalnych?. 29 proc. ma większe zaufanie do potencjału wzrostu międzynarodowych akcji. 24 proc. przewiduje, że długoterminowe zyski na rynku zagranicznym będą wyższe niż na polskim. Tyle samo ankietowanych chce inwestować w spółki i sektory, które będą mieć pozytywny wpływ na klimat. Niewiele mniej, bo 21 proc. chce inwestować w międzynarodowe marki, firmy i sektory, które zna i wierzy w ich przyszłość. 15 proc. chce dywersyfikować swój portfel w różnych gospodarkach światowych. 14 proc. zwraca uwagę czy spółki prowadzą realny program ESG.
najczęściej wybieranymi klasami aktywów są kryptowaluty (37 proc.). Na towary stawia 24 proc., a na waluty 22 proc.. 17 proc. inwestuje w akcje. Pozostałe międzynarodowe klasy aktywów najchętniej wybierane przez badanych to: obligacje (15 proc.), fundusze powiernicze (11 proc.) i ETFy (8 proc.).
Najlepsze perspektywy na najbliższe 12 miesięcy mają według ankietowanych Polska (14 proc.), rynki europejskie ogólnie (14 proc.), USA (10 proc.), Hongkong/Chiny (10 proc.), Niemcy (9 proc.), Wielka Brytania (7 proc.), rynki wschodzące ogólnie (6 proc.), Australia (5 proc.), Singapur (5 proc.), Japonia (5 proc.). 13 proc. badanych nie ma zdania lub nie potrafi odpowiedzieć.