Z kolei 14–15 listopada Desa Unicum zorganizuje cztery aukcje fotografii. Wyróżniają się trzy zdjęcia Witkacego (1885–1939), który osiąga na krajowym rynku fotografii najwyższe ceny. Od 45 tys. zł licytowana będzie sławne zdjęcie pt. „Duch" (10,5 na 15,5 cm).
„Duch" wielokrotnie wystawiany był na prestiżowych wystawach i reprodukowany w albumach. W 1986 roku ukazał się słynny album „Przeciw nicości", który był odkryciem fotograficznego dorobku Witkacego. W ofercie zaznaczono, że zdjęcie ma doskonały rodowód. Pochodzi z legendarnej kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza.
To też przykład bardzo dobrej inwestycji. Stefan Okołowicz stworzył kolekcję unikatowych zdjęć głównie w latach 80. XX wieku. Wtedy kosztowały dosłownie grosze, ponieważ w PRL nie było wolnego rynku. Nikt nie handlował tego typu fotografią. W katalogu napisano, że zdjęcie może osiągnąć cenę w przedziale 80–120 tys. zł.
Aukcje fotografii Desy Unicum to festiwal największych artystów. Są autorskie odbitki np. Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Dłubaka, Romana Opałki, Zygmunta Rytki, Zbigniewa Libery, Natalii LL. Są prace najchętniej kupowanych polskich autorów, począwszy od przedwojennych klasyków.
Jedna z czterech aukcji nosi tytuł „Sławy, gwiazdy, osobowości". Pod młotek aukcjonera trafią prace światowych sław, np. Richarda Avedona, Helmuta Newtona czy Miltona H. Greena. Na zdjęciach uwieczniono takich modeli jak Marlon Brando, Robert De Niro, Mick Jagger. Są też portrety przedstawiające np. Picassa, Andy Warhola, ale także Witolda Gombrowicza. Jest również praca Jana Saudka, czeskiego artysty światowej sławy.
Na katalogach aukcji fotografii Desy Unicum widnieje logo „Fotografia Kolekcjonerska". Przez dziesięć lat aukcje te organizował portal rynku sztuki Artinfo.pl. Sprzedał teraz Desie Unicum ten projekt. To optymistyczna wiadomość. Oznacza to, że przez dziesięć lat wypracowano nową, ważną wartość. Dzięki logistycznym możliwościom Desy Unicum „Fotografia Kolekcjonerska" nabierze nowego rozmachu.