Firma Sakichiego Toyody powstała oficjalnie w roku 1918, choć krosna przędzalnicze produkowano w rodzinie już od 1885 roku. Po ojcu firmę prowadził syn, Kiichiro Toyoda i to on w latach 30. podjął decyzję o przestawieniu się na produkcję samochodów. Pierwszy, historyczny prototyp Toyoty A1 powstał w 1935 roku, a rok później z taśm fabrycznych zjechał seryjny modelu Toyoty AA. Lata wojny przemilczmy, po niej Toyota wznowiła pracę i w 1951 roku ruszyła produkcja modelu BJ, wzorowanego na amerykańskim Jeepie MB. To był początek legendy, czyli Land Cruisera.
My dziś jednak zatrzymajmy się na Corolli. Była pierwszym kompaktem wyposażonym w teleskopowe kolumny McPhersona. To bodaj jedyne auto, które zostało specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby w środku zmieściła się deska surfingowa. Egzemplarze tego modelu sprzedają się na świecie średnio co 40 sekund! Te i inne ciekawostki można znaleźć na jubileuszowej stronie corolla50lat.toyotanews.pl
Ten szczególny model, który doczekał się jak dotąd 11 generacji, zadebiutował w 1966 roku. Został pierwotnie stworzony z myślą o zaspokojeniu zmieniających się potrzeb Japończyków. Zauważono, że rozwojowi przemysłu towarzyszy wydłużanie się czasu dojazdu ludzi do pracy. Rodziło to wzrost zapotrzebowania na osobisty środek transportu. Kierując się tymi spostrzeżeniami, Hasegawa nakreślił koncepcję pierwszej Corolli. Specjalnie z myślą o jego produkcji Toyota otworzyła nową fabrykę w Takaoka w prefekturze Aichi. Dwa lata później rozpoczęto produkcję w Australii i Malezji. Eksport Corolli do Ameryki Północnej rozpoczął się w roku 1968.
Błyskawiczny sukces za oceanem miał znaczny wpływ na osiągnięcie pierwszego miliona egzemplarzy. Zostały sprzedane w ciągu zaledwie czterech lat od premiery. Corolla była oferowany w wielu różnych typach nadwozia i z szeroką ofertą silników. Wersje sportowe o wyczynowych motorach zdobywały trofea i rzesze fanów, zarażając miłością do motorsportu młode pokolenia.
W roku 1997 stała się najlepiej sprzedawanym modelem świata, detronizując VW Garbusa. Wówczas z łączną liczbą 22,65 miliona egzemplarzy. Od tego czasu siedzi na tronie, a bilans przekroczył 44 miliony sztuk.