10 listopada w Paryżu na aukcji firmy Millon & Associes licytowane będą obrazy polskich malarzy, którzy należeli do Ecole de Paris (www.millon.com). Licytować można też na portalu Artinfo.pl, gdzie zamieszczono tłumaczenie francuskiego katalogu (www.artinfo.pl). Obrazy zainteresują przede wszystkim kolekcjonerów w Polsce.
W ofercie wyróżnia się pejzaż miejski urodzonego w Krakowie Nathana Grunsweigha. W ostatnich tygodniach ten nieznany w Polsce artysta został spopularyzowany. W prywatnym muzeum sztuki Villa la Fleur w Konstancinie trwa monograficzna wystawa Grunsweigha (www.villalafleur.com). Wydano dwujęzyczny album-monografię. Nakręcono filmy, dzięki którym można poznać wystawę niedostępną z powodu pandemii.
W katalogu francuskiej aukcji mylnie poinformowano, że Grunsweigh zmarł w 1943 r. Taką datę podają zachodnie źródła. W monografii wydanej do wystawy w Konstancinie widnieje prawidłowa data śmierci – 1956 r. Ustalono ją na podstawie badań archiwalnych.
Co roku w Villa la Fleur odbywa się monograficzna wystawa jednego malarza. Publikowana monografia zawsze poprzedzona jest naukowymi badaniami. Te wystawy i książki popularyzują niesłusznie zapomnianych artystów.
Dzięki popularyzacji dzieła tych artystów wchodzą na krajowy rynek. Rosną ceny. Mamy teraz okazję zaobserwować, czy i w jakim stopniu będą zmieniały się ceny obrazów Grunsweigha. Obrazy artysty dotychczas rzadko pojawiały się na krajowych aukcjach.