Colian łączy siły z niemieckim Gubor Schokoladen

Łączą się dwie rodzinne firmy produkujące słodycze – polski Colian i niemiecki Gubor Schokoladen. Szczegółów finansowych fuzji nie podano, ale powstaje gigant produkujący około 85 tys. ton słodyczy rocznie.

Publikacja: 06.05.2025 13:20

Colian łączy siły z niemieckim Gubor Schokoladen

Foto: Colian

Jak podają Colian i Gubor Schokoladen, w efekcie ich fuzji powstanie podmiot zatrudniający w 11 zakładach 4,2 tys. pracowników. Dwie firmy rodzinne łączą siły, by razem rosnąć oraz skuteczniej podbijać rynki międzynarodowe. Fuzja przyniesie efekty synergii m.in. w obszarach zakupów, produkcji, logistyki i innowacji.

Fuzja firm Colian i Gubor Schokoladen. Dlaczego czekoladowi giganci łączą się? 

Colian to polska firma rodzinna, produkująca słodycze, przyprawy, napoje, bakalie i lody. W portfolio znajdują się m.in. takie marki jak Goplana, Grześki, Jeżyki, Śliwka Nałęczowska, Jutrzenka, Familijne oraz Oranżada Hellena i przyprawy Appetita. Firma eksportuje do ponad 70 krajów na całym świecie. Ma pięć zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie Polski. Łącznie zatrudnia ponad 2,5 tys. pracowników.

Czytaj więcej

ZPC Otmuchów stawia na nowe produkty

Gubor Schokoladen z siedzibą w Dettingen/Teck ma w portfolio takie marki jak: Riegelein, Sun Rice, Gubor, Friedel i Eichetti. Firma jest też znaczącym producentem marek własnych, a wśród kluczowych produktów znajdują się figurki czekoladowe – mikołaje i zające wielkanocne. Firma eksportuje produkty do 50 krajów na całym świecie, ma sześć zakładów produkcyjnych – pięć w Niemczech i jeden w Polsce, zatrudnia 1,7 tys. pracowników.

W wyniku fuzji powstanie organizacja produkująca około 85 tys. ton słodyczy rocznie i łącznie zatrudniająca w 11 zakładach 4,2 tys. pracowników. Jak czytamy w komunikacie, szczegóły transakcji, zgodnie z zapisami kontraktu, nie będą ogłaszane. Obecnie oba podmioty funkcjonują w oparciu o dotychczasowe procedury.

Czekoladowa transakcja Coliana

– Fuzja z Gubor Schokoladen jest zgodna ze strategią globalnego rozwoju naszej grupy i tworzy doskonałe zaplecze do intensyfikacji działań obu firm na rynkach lokalnych i szeroko poza nimi. Połączenie zaawansowanych procesów pozwoli jeszcze lepiej odpowiadać na zwiększające się potrzeby naszych klientów – mówi Jan Kolański, prezes Grupy Colian.

– Łącząc dwie silne firmy zbudowane na solidnych fundamentach, tworzymy ciekawą i zróżnicowaną ofertę dostępną z jednego źródła. Wraz z postępującą globalizacją handlu i przemysłu, coraz ważniejsza staje się skala działalności – wielkość produkcji oraz innowacje – mówi Claus Cersovsky, prezes Gubor Schokoladen.

Handel i konsumpcja
Obligacje Żabki warte miliard jak ciepłe bułeczki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Nieoczekiwany efekt wojny celnej. Pierwsze próby podnoszenia cen
Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?