AGD w mocnym dołku

Sprzedaż elektroniki wartościowo pompowana jest przez wzrost cen, ale ilościowo mocno spada. Podobnie jak mebli czy DIY.

Publikacja: 31.05.2023 21:00

AGD w mocnym dołku

Foto: Adobestock

Wartościowo sprzedaż elektroniki jest tylko minimalnie wyższa niż przed rokiem, co biorąc pod uwagę cyfrowe zwyżki cen, jest fatalnym wynikiem – wynika z najnowszych danych rynkowych GfK Polonia, obejmujących okres od października 2022 do kwietnia 2023 r.

Kiepsko jest także na rynku AGD, którego sprzedaż ogółem w tym okresie była niższa wartościowo aż o 7,6 proc., zatem ilościowo spadek będzie zdecydowanie dużo większy. Przy czym spadek trwa właściwie nieprzerwanie od sierpnia 2022 r., z lekkim, 1,8-proc. odbiciem w grudniu. W 2023 r. spadki są już dwucyfrowe, w styczniu wyniosły nawet ponad 14 proc.

– To efekt dużych zakupów sprzętu podczas pandemii, gospodarstwa domowe spełniły swoje cele zakupowe i to z nawiązką – mówi Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, organizacji producentów AGD. – Spada także produkcja, co pokazuje, iż na innych rynkach europejskich sytuacja także jest trudna. Rynek jest rozregulowany i zupełnie nieprzewidywalny, trudno jest cokolwiek planować. Niestety, nie widać zbytniego optymizmu u producentów – dodaje Wojciech Konecki.

Grupa Amica w sprawozdaniu podała, że jej sprzedaż w Polsce w pierwszym kwartale tego roku skurczyła się aż o 25 proc. – W Polsce notujemy największe spadki, niestety, tracimy mocniej niż rynek. Pracujemy mocno nad ofertą, analizujemy sytuację, by poprawić w kolejnych kwartałach – mówi Michał Rakowski, członek zarządu Grupy Amica ds. finansowych i zasobów ludzkich.

– Aby rynek odżył i zmieniła się sytuacja popytowa, znacząco musi się zmienić sytuacja gospodarcza. O ile w drugim kwartale na rynkach, takich jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, widzimy już poprawę sytuacji w maju, w Polsce spadki są nadal na poziomie z pierwszego kwartału – dodaje Michał Rakowski.

– Sytuacja na rynku dóbr trwałych jasno pokazuje, jak gospodarstwa domowe oceniają swoją sytuację ekonomiczną. Ma to również związek z inflacją, ale nie ma wprost przełożenia. Jej wysokość na pewno zniechęca do kupowania w systemie ratalnym, co w przypadku różnych dóbr trwałych ma jednak spore znaczenie – mówi prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC. – Ogólnie sytuacja w zakupach dóbr trwałych zmieni się dopiero, gdy zaczną rosnąć realne dochody gospodarstw domowych. A to wprost powiązania z wysokością inflacji już nie ma. Sytuacja gospodarcza zmienia się, natomiast kiedy to znajdzie przełożenie na wysokość wydatków, trudno jednoznacznie ocenić – dodaje.

Handel i konsumpcja
Akcje CCC tracą ponad 10 proc. po finalnych wynikach roku 2024/25
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Analitycy: pierwszy kwartał bieżącego roku wyhamował CCC i LPP
Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF