Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 21:59 Publikacja: 28.04.2023 05:00
Maciej Formanowicz
Foto: materiały prasowe
Maciej Formanowicz, założyciel i wieloletni prezes meblarskiej grupy, złożył rezygnację. Przestanie kierować firmą z końcem sierpnia. Zastąpi go Maria Florczuk, do tej pory członek zarządu Forte. Formanowicz zamierza kandydować do rady nadzorczej.
Grupa podała wyniki. Słaby pod względem wyników początek 2023 r. nie był zaskoczeniem dla rynku. Meblarska grupa w dalszym ciągu mierzy się z rosnącymi kosztami będącymi efektem m.in. wzrostu cen energii elektrycznej (do końca roku 2022 spółka kupowała energię na podstawie długoterminowej umowy z gwarancją cen istotnie niższych niż aktualnie obowiązujące) oraz presją płac. Do tego dochodzi też spadek popytu na meble wynikający z ograniczania wydatków przez konsumentów. – Wstępne wyniki kwartalne są słabe, ale zgodne z naszymi oczekiwaniami. Uwzględniając EBIT (3 mln zł) bez one-offa i przyjmując ok. 4–4,5 mln zł odsetek i prowizji, to w tym kwartale byłaby strata netto ok. 1–1,5 mln zł (bez uwzgl. różnic kursowych), a okres styczeń–marzec to końcówka „wysokiego sezonu”. Tak więc cały wysoki sezon tego roku obrotowego został niewykorzystany, a dwa następne kwartały to cyklicznie niski sezon, co przy utrzymywaniu się podobnej sytuacji rynkowej oznacza bardzo wysokie prawdopodobieństwo raportowania przez spółkę straty na poziomie netto – przewiduje Dariusz Dadej, analityk Noble Securities. – Dodatkowo nakładają się na to spadki sprzedaży detalicznej mebli związane ze spadkiem siły nabywczej konsumentów, a, jak wiadomo, meble nie są dobrem pierwszej potrzeby. Biorąc to wszystko pod uwagę, oczekujemy w najbliższych kilku kwartałach raczej stabilizacji na niskich poziomach, a możliwości poprawy upatrujemy najwcześniej od IV kwartału 2023 r. – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O ponad 10 proc. spadał kurs akcji polkowickiej grupy obuwniczo-odzieżowej CCC w ostatnią środę kwietnia. Analitycy widzą dwa powody.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najwięksi giełdowi detaliści kończą pierwszy kwartał obrotowego roku. Był słabszy pod względem koniunktury niż analogiczny okres 2024 r.
VRG kończy restrukturyzację sklepów odzieżowych. W 2025 r. zadba o ruch w salonach i franczyzę – zapowiedział Mateusz Kolański, prezes modowo-jubilerskiej grupy. Dywidenda może być mniejsza niż w ubiegłym roku – sygnalizuje zarząd.
Akcje handlowej spółki drożeją ósmą sesję z rzędu. Kurs właśnie ustanowił nowe, historyczne maksimum. Dino jest już droższe od PZU i Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Nowy program lojalnościowy dla szyldów CCC już działa. Zmiany w systemach IT dotknęły część klientów. Spółka wskazuje na dostawcę.
Gdańska spółka odzieżowa wykonała ruch, którego miał oczekiwać od niej nadzorca rynku. To krok ku porozumieniu dotyczącego postępowania z Rosją w tle.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas