- Elementem postępowania, jakie może zostać wszczęte przez KNF w razie złożenia stosownego wniosku przez Kernel, będzie ustalenie - na podstawie prawa luksemburskiego w porozumieniu z właściwym organem nadzoru, jako prawa państwa siedziby spółki Kernel, jaki organ spółki, w jakiej formie oraz w jakim trybie jest uprawniony do podjęcia decyzji o wycofaniu akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym oraz czy decyzja taka została podjęta zgodnie z prawem właściwym (w tym przypadku: prawem luksemburskim) - wyjaśniono komunikacie.

W zeszłym tygodniu rada dyrektorów Kernela zdecydowała o wycofaniu akcji spółki z warszawskiej giełdy i wyraziła pozytywną opinię w sprawie wezwania do sprzedaż akcji spółki ogłoszonego przez jej głównego akcjonariusza Namsen Limited. Decyzja o delistingu, która budzi duże kontrowersje na rynku, nie wymagała akceptacji przez walne zgromadzenie spółki, ponieważ Kernel, który swoją działalność biznesową prowadzi w Ukrainie, formalnie zarejestrowany jest w Luksemburgu i nie dotyczą go polskie przepisy w tym zakresie.

W odpowiedzi na działania władz spółki zmierzające do jej wycofaniu z obrotu giełdowego inwestorzy finansowi kontrolujący łącznie 21,59 proc. akcji Kernela, zawarli porozumienie dotyczące wspólnych działań celem respektowania przez spółkę i jej znaczącego akcjonariusza prawa oraz właściwych standardów rynku kapitałowego. Wśród stron porozumienia są m. in. OFE PZU, Uniqua OFE, OFE NN, Allianz Polska OFE, Aegon OFE, PKO BP OFE, OFE Pocztylion, Lind Value i Kopernik Global Investors. Wśród celów porozumienia wymieniono m. in. zgodne podejmowanie wszelkich działań faktycznych i prawnych, w tym o charakterze korporacyjnym, zmierzających do ochrony ich prawa jako akcjonariuszy mniejszościowych, w szczególności związanych z uczestnictwem w potencjalnym walnym zgromadzeniu i wykonywaniem podczas jego obrad uprawnień korporacyjnych.

Z końcem marca Namsen Limited, dominujący akcjonariusz spożywczej spółki, wezwał do zapisywania się na sprzedaż ponad 52 mln akcji, stanowiących 61,95 proc. kapitału płacąc 18,50 zł. Warto jednak zauważyć, że cena ta praktycznie nie zawiera premii w stosunku do średniej z ostatnich miesięcy. Gdy zapowiedziano wezwanie kurs poszybował, przebijając poziom 20 zł, jednak potem ustabilizowały się wokół oferowanej ceny.

Celem wezwania jest wykup wszystkich akcji niebędących w posiadaniu Namsen Limited i wycofanie spółki z giełdy. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu zakończy się 4 maja.