– Wyniki należy ocenić dobrze. Spółka w III kwartale pierwszy raz od kilku lat pokazała wzrost przychodów rok do roku w segmencie detalicznym. Warto zwrócić uwagę na lepszą niż w analogicznym okresie roku poprzedniego marżę brutto oraz wzrost EBITDA. Spodziewaliśmy się co prawda większego wzrostu EBITDA, ale należy pamiętać, że spółka poniosła spore koszty związane z nowymi otwarciami. W mojej ocenie przedstawione wyniki Emperii dobrze wróżą na przyszłość – uważa Włodzimierz Giller, analityk DM PKO BP.
Sprzedaż porównywalna należącej do Emperii sieci supermarketów Stokrotka spadła w III kwartale o 3 proc. przy deflacji na poziomie 0,9 proc. W II kwartale sprzedaż porównywalna skurczyła się o 6,4 proc. rok do roku. – Jest duże prawdopodobieństwo, że w IV kwartale sprzedaż porównywalna będzie rosła. W październiku odnotowano w naszej kategorii, żywności i napojów bezalkoholowych, inflację na poziomie 0,5 proc. – mówi Dariusz Kalinowski, prezes Emperii.
W III kwartale wzrost sprzedaży w supermarketach w porównaniu z rokiem ubiegłym wyniósł 4 proc., podczas gdy sprzedaż w całym segmencie detalicznym wzrosła o 3,3 proc. Stokrotka na tym tle wypadła bardzo dobrze, ponieważ zwiększyła sprzedaż o 5,9 proc. W III kwartale Emperia otworzyła 35 sklepów Stokrotka, w tym dziesięć na bazie franczyzy. Zarząd spółki spodziewa się podobnego tempa otwarć w IV kwartale, w którym uruchomiono już 13 sklepów.
Spółka razem z innymi podobnymi sieciami detalicznymi pracuje obecnie nad wspólnym stanowiskiem w sprawie proponowanego przez PiS podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. – Mamy nadzieję, że nasza propozycja pozwoli na ochronę polskiego handlu – komentuje Kalinowski. Jego zdaniem wprowadzenie podatku na pewno wpłynie na wzrost cen.
– W 2016 r. ze względu na oczekiwane osłabienie deflacji, czy wręcz pojawienie się inflacji, spółka powinna zwiększać sprzedaż. Kolejne otwarcia supermarketów również korzystnie wpłyną na obroty. Sprzyjające warunki makroekonomiczne powinny także pozytywnie wpływać na marże – kończy Giller.