Reklama

Sesje w USA skończyły się spadkami

Publikacja: 15.06.2001 08:20

NOWY JORK (Reuters) - Na koniec czwartkowych sesji indeksy giełd w Nowym Jorku spadły do najniższego poziomu od siedmiu tygodni. Indeks Dow Jones spadł o 1,67 procent do 10.690,13 punktu, a Nasdaq Composite stracił 3,66 procent i wyniósł 2.044,07 punktu.

Inwestorów zaniepokoiły kolejne zapowiedzi gorszych wyników amerykańskich spółek i wiadomość, że fuzja między General Electric i Honeywell prawdopodobnie nie dojdzie do skutku.

Wśród firm, które w czwartek zapowiedziały gorsze wyniki na koniec drugiego kwartału znalazły się między innymi producent ketchupu Heinz i producent sprzętu elektronicznego CTS Corp.

Informacje dotyczące GE i Honeywell dostarczyły inwestorom kolejnego powodu, aby wyprzedawać akcje spółek - powiedział Howard Kornblue, zarządzający w ING Pilgrim, firmy o aktywach o wartości 18 miliardów dolarów.

Aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na fuzję z Honeywell, General Electric przedstawił projekt sprzedaży części aktywów na łączną sumę 2,2 miliarda dolarów. Jednak w czwartek jeden z amerykańskich polityków stwierdził, że Unii Europejska prawdopodobnie nie wyrazi zgody na fuzję.

Reklama
Reklama

Jak informuje Thomson Financial, firma publikująca prognozy wyników amerykańskich spółek, dotychczas 483 amerykańskie firmy poinformowały, że ich wyniki będą gorsze od oczekiwań. W ubiegły roku było ich tylko 87.

Jest źle. Wszyscy, którzy liczyli na szybką poprawę sytuacji gospodarczej kraju chyba się pomylili - uważa Bill Meecham, analityk Cantor Fitzgerald.

Nastroje inwestorów pogorszyły również informacje o wzroście liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych. Średnia czterotygodniowa wzrosła do 424.500 osób i była najwyższa od dziewięciu lat.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama