- Wyścig szczurów wreszcie się zakończył - tak skomentował czwartkową informację o uzgodnieniu szczegółów transakcji między AT&T Broadband i Comcast jeden z amerykańskich analityków. Od co najmniej kilku miesięcy specjaliści z branży prześcigali się w spekulacjach, kto ostatecznie dostanie ten smakowity kąsek. Obok Comcastu (którego wspierał Microsoft), o względy AT&T rywalizowali jeszcze AOL Time Warner i Cox Communications, a - w pewnym momencie - także Walt Disney.

A było o co walczyć. Obsługujący 16 mln abonentów AT&T Broadband jest największym operatorem telewizji kablowej w Stanach Zjednoczonych. Plasuje się także w czołówce, jeśli chodzi o szybki dostęp do internetu. Mający siedzibę w Filadelfii Comcast plasował się na miejscu trzecim (wyprzedzał go jeszcze Time Warner Cable) i miał zaledwie 6 mln klientów.

AT&T w październiku ub.r. przedstawił plan podziału na cztery odrębne firmy, specjalizujące się w różnych segmentach rynku telekomunikacyjnego (pierwsza z nich, AT&T Wireless zadebiutowała latem br. na giełdzie). W czerwcu wystosowano zaproszenie do udziału w przetargu o AT&T Broadband. Rozgrywkę rozpoczął Comcast zgłaszając w lipcu, po zakończonych fiaskiem wstępnych rozmowach, ofertę wrogiego przejęcia za 58 mld USD (44,5 mld USD w gotówce plus obietnica uregulowania zobowiązań w wysokości 13,5 mld USD). Została ona jednak zdecydowanie odrzucona, jako nie odzwierciedlająca rzeczywistej wartości firmy (innego zdania byli analitycy, którzy podkreślali, że zaoferowana kwota stanowiła 30-krotność zysku brutto AT&T Broadband za 2000 r.).

Od tego momentu AT&T szukał chętnego, który dałby więcej. Ale na placu boju wytrwał tylko koncern z Filadelfii. Jego pozycję poprawił nieco fakt, że w międzyczasie z prac w zarządzie AT&T zrezygnował John Malone, uznawany za głównego przeciwnika oferty Comcastu. W wyniku tej transakcji powstanie największy w USA operator telewizji kablowej. Na 100 mln gospodarstw domowych będzie obsługiwał 22 mln abonentów. Zdominuje 8 z dziesięciu lokalnych rynków. Roczne przychody ze sprzedaży nowej firmy powinny osiągnąć poziom 19-20 mld USD.

Głównym właścicielem powstałej w 1963 r. Comcast Corp. jest rodzina Roberts, w rękach której znajduje się 85% akcji. Blisko 38% walorów Comcastu już teraz należy do akcjonariuszy AT&T. Walory firmy od 1972 r. notowane są na Nasdaq. W jej składzie znajduje się także sportowa spółka Comcast-Spectator, do której należy m.in. znana drużyna koszykówki Philadelphia 76ers.