Po szczeblach kariery

Publikacja: 08.03.2002 08:33

Frantschach-Świecie to według analityków jedna z najlepiej zarządzanych spółek notowanych na GPW. W ub.r. wypłaciła ona rekordową na polskim rynku kapitałowym dywidendę - 441,5 mln zł, co dało 8,83 zł na akcję. Od 15 marca 2000 r. prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Świecia jest Zbigniew Prokopowicz, który pracuje w spółce od 31 sierpnia 1999 roku (wcześniej na stanowisku dyrektora finansowego).

Ma 35 lat. Urodził się w Nidzicy na Mazurach. Tam ukończył liceum. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH). Po 3 latach studiów wyjechał do Francji, gdzie został przyjęty na IV rok ekonomii na Uniwersytecie IX Dauphine w Paryżu. Ukończył również studia podyplomowe w Paryskim Instytucie Nauk Ekonomicznych (IEP) o specjalizacji Finanse i Międzynarodowe Rynki Kapitałowe.

Na początku lat 90. rozpoczął pracę na stanowisku kontrolera finansowego w jednym z zakładów firmy Bongrain (z siedzibą niedaleko Paryża), zajmującej się głównie produkcją serów. Po półtora roku powierzono mu misję stworzenia oddziału firmy Bongrain w Polsce (w Skierniewicach). - Miałem wówczas 26 lat. Moim zadaniem było zbudowanie przedsiębiorstwa od podstaw, czyli wzniesienie budynków fabryki, wstawienie maszyn i stworzenie sieci sprzedaży. Dlatego ściągnąłem młodych inżynierów i handlowców. W tym bardzo ciekawym okresie nosiłem, jak to często określam, kilka czapek. Byłem nie tylko dyrektorem generalnym, ale również kierowałem sprzedażą, marketingiem i finansami - wspomina Zbigniew Prokopowicz.

Na początku Bongrain Polska zatrudniała 15 osób. W 1996 roku, gdy Z. Prokopowicz odchodził z firmy, stan zatrudnienia wynosił już 150 osób. Przedsiębiorstwo mogło poszczycić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. - Odszedłem z Bongrain dlatego, że w tym czasie już nie było nic nowego do zrobienia. Kolejnym wyzwaniem był udział w restrukturyzacji poznańskiej Centry. Od 1996 roku byłem dyrektorem finansowym tej firmy, a później także dyrektorem zasobów ludzkich - mówi Zbigniew Prokopowicz.

W tym czasie zarząd Centry podjął decyzję o skoncentrowaniu się na produkcji akumulatorów do samochodów. W ciągu 3 lat zakład zwiększył liczbę wytwarzanych akumulatorów z 1,2 mln do 3 mln sztuk, przy czym 60% z nich trafiało na eksport. Dzisiaj akumulatory Centry są montowane w fiatach, volkswagenach, audi i fordach.

- Do Świecia przyszedłem przede wszystkim dlatego, że był to ogromny i bardzo ciekawy projekt. Dawał możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji w przedsiębiorstwie o ogromnym potencjale rynkowym, ludzkim i produkcyjnym - twierdzi Z. Prokopowicz . - Teraz naszym celem jest, by spółka pod względem efektywności, jakości, kosztów i wykorzystania majątku była czołowym zakładem na świecie w przemyśle papierniczym. Myślę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego - dodał prezes Świecia.

Produkty spółki są sprzedawane w Polsce, a także m.in. w Niemczech, we Włoszech w Wielkiej Brytanii, we Francji i Hiszpanii. - Myślę, że sukces Świecia to efekt restrukturyzacji zakładu, w tym bardzo szybkiego obniżenia kosztów produkcji, skoncentrowania się na głównych produktach i odejścia od produkcji wyrobów nierentownych - mówi szef zarządu Świecia.

Zbigniew Prokopowicz jest żonaty. Ma dwie córki w wieku 6 i 9 lat. Żona, Francuzka, jest chirurgiem naczyniowym. Jego hobby to żeglarstwo. W wolnym czasie zajmuje się także wędkarstwem, a ostatnio zdał egzamin na myśliwego. - Mam nadzieję, że teraz trochę się tym myślistwem zajmę - mówi.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego