Skandal przybiera na sile

Podczas kontynuowanej kontroli ksiąg bankrutującego koncernu WorldCom stwierdzono nowe nieprawidłowości, które zawyżyły zysk spółki o 3,3 mld USD. Wartość wcześniej ujawnionych oszustw księgowych w tej firmie szacowano na 3,85 mld USD.

Publikacja: 10.08.2002 10:06

Prowadzana przez KPMG kontrola ksiąg WorldCom za 1999 i 2000 r. wykazała, że również i tam istnieją nieprawidłowe zapisy. Po stronie zysku zapisane zostały środki finansowe, które - zgodnie z obowiązującymi zasadami księgowania - miały być odłożone jako rezerwa, na wypadek gdyby część klientów spóźniała się lub zaprzestała płacenia za dostarczane przez WorldCom usługi telekomunikacyjne. Ten manewr pozwolił zawyżyć zyski firmy o 3,3 mld USD.

W czerwcu KPMG stwierdziło istnienie nieprawidłowych zapisów w księgach WorldCom za 2001 r. i I kwartał 2002 r. Księgowanie wydatków, które należało na bieżąco odejmować od kwartalnych dochodów po stronie kosztów ponoszonych na inwestycje kapitałowe, a więc rozkładających się na kilka lat - doprowadziło do zawyżenia zysków spółki o 3,85 mld USD.

Stare i nowe nieprawidłowości, stwierdzone przez KPMG w księgach spółki, mają więc wartość 7,15 mld USD. Tym samym prawie podwajają dotychczasową stawkę "największego oszustwa księgowego w historii korporacyjnej Ameryki" - jak prasa nazwała manewry finansowe dokonywane w księgach WorldComu, drugiego co do wielkości przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego Stanów Zjednoczonych.

Nieprawidłowości w księgach wykryto podczas rutynowej kontroli wewnętrznej, przeprowadzonej po wymuszonym ustąpieniu Bernarda J. Ebbersa ze stanowiska dyrektora generalnego przedsiębiorstwa w kwietniu tego roku. Ebbers wciąż pełni funkcję prezesa spółki i jest wobec niej zadłużony na 366 mln USD. Zasadność udzielania pożyczek Ebbersowi przez WorldCom - uginający się pod ciężarem długu o wielomiliardowej wartości - bada SEC.

21 lipca WorldCom wystąpił do sądu o orzeczenie bankructwa. Długi spółki określono wtedy na poziomie 41 mld USD, natomiast posiadany majątek oszacowano na 104 mld USD.

Tydzień temu FBI aresztowało Scotta Sullivana, byłego dyrektora finansowego WorldComu, oraz Davida Myersa, byłego szefa działu kontroli obrachunkowej pod zarzutem dokonania oszustw księgowych. Obaj nie przyznali się do winy. Zostali zwolnieni po wpłaceniu kaucji.

Do maja br. audytorem WorldComu był Arthur Andersen, specjalizujący się właśnie w telekomach. Na potrzeby przedsiębiorstw telekomunikacyjnych opracował on zbiór technik księgowych nazywany Białą Księgą. Klientami Andersena były m.in. Global Crossing oraz Qwest Communications.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego