- Cersanit na bardzo trudnym rynku zdołał w krótkim czasie wdrożyć program poprawy efektywności produkcji, stając się niekwestionowanym liderem w segmencie białej ceramiki i wyposażenia łazienek - podkreśla Marek Majewski, analityk BDM PKO BP. W konsekwencji po trzech kwartałach spółka odnotowała aż 96,9-proc. wzrost sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku. W tym samym okresie wypracowany przez nią zysk netto zwiększył się o 33,7%. - Tymczasem większość branżowych rywali Cersanitu - głównie państwowych przedsiębiorstw - nadal nie potrafi znaleźć skutecznego wyjścia z trudnej sytuacji rynkowej. Winna jest temu nazbyt zachowawcza polityka zarządów, unikających wdrażania jakichkolwiek programów naprawczych. W efekcie pozostałe firmy nie są w stanie dotrzymać kroku liderowi - dodaje M. Majewski.
Klucz do sukcesu
Również w przypadku takich spółek, jak: Amica (sektor AGD), Inter Groclin Auto (produkcja poszyć do siedzeń samochodowych), LPP (sprzedaż odzieży) czy też Lentex (wykładziny), kluczem do sukcesu okazała się przede wszystkim sprawna restrukturyzacja, a później rozsądne gospodarowanie posiadanym majątkiem. Eksperci są zgodni, że dzięki umiarkowanej polityce cenowej, wykreowaniu silnych marek, a także rozbudowie własnych sieci dystrybucyjnych firmy potrafiły zdeklasować konkurencję.
Tym właśnie tropem podążyło LPP, którego kierownictwo wykorzystało nieudolność w kształtowaniu wizerunku takich spółek, jak Bytom (po trzech kwartałach spadek sprzedaży o 48,1%), Próchnik (-41%) czy też Vistula (-26%). Brak aktywniejszych działań marketingowych doprowadził do degradacji marek, które wcześniej rozwijały się dynamicznie. Tym samym powstało miejsce dla nowego gracza na rynku. Aby osiągnąć zdecydowanie wyższe marże, LPP skupiło się na projektowaniu wzorów i późniejszej sprzedaży produktów we własnej sieci salonów firmowych, zlecając wyłącznie szycie odzieży tanim podwykonawcom w krajach Dalekiego Wschodu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Podobnie jak w przypadku innych branżowych liderów, dynamiczny wzrost przychodów LPP po trzech kwartałach (+45,8%) oraz zysku netto (+56,8%) potwierdził słuszność strategii.
Przekroczyć granice